$
כלכלה ומדיניות

האולגרכים בני טיפוחו של פוטין הפסידו השנה 50 מיליארד דולר

הסנקציות שהטיל המערב, ירידת מחירי הנפט וצניחת הרובל מחקו מיליארדים מהונם של עשירי רוסיה. מי הם עשרת המיליארדרים שספגו את ההפסדים הגבוהים ביותר

שירות כלכליסט 11:4417.12.14
המיליארדרים הרוסים הפסידו השנה למעלה מ-50 מיליארד דולר בשל ההידרדרות הכלכלית של המדינה.

הסנקציות שהטיל המערב, ירידת מחירי הנפט וצניחת הרובל מחקו מיליארדים מהונם של עשירי רוסיה. לפי נתונים שאספו בסוכנות בלומברג אלה הם עשרת המיליארדרים שספגו את ההפסדים הגבוהים ביותר:

 

ליאוניד מיכלסון

יו"ר חברת הגז נובטק ספג את ההפסד הגדול ביותר, והונו, לפי ההערכות, התכווץ ב-8.7 מיליארד דולר, נפילה של כ-50%. נובטק הייתה אחת החברות הראשונות שארה"ב הטילה עליה סנקציות בעקבות המשבר באוקראינה.

 

ליאוניד מיכלסון ליאוניד מיכלסון צילום: בלומברג

 

ולדימיר ליסין

היו"ר ובעל המניות הגדול ביותר בנובוליפטסק סטיל (Novolipetsk Steel), ומי שבעבר הוכתר כאדם העשיר ברוסיה, הפסיד 7 מיליארד דולר, המהווים גם במקרה זה קרוב למחצית מהונו. ליסין הוא סגן נשיא הוועד האולימפי הרוסי ונשיא פדרציית הירי האירופית. בהיותו חובב נשקים ידוע, הוא מחזיק לפי הדיווחים באוסף יקר של כלי נשק.

 

ולדימיר ליסין ולדימיר ליסין צילום: בלומברג

 

אלישר אוסמנוב

איל המתכות הוא הבעלים של העיתון הרוסי Kommersant. ב-2011 הוא פיטר את העורך לאחר שפרסם תמונה של פתק בקלפי עליו היה כתוב "פוטין לך תזדיין". אוסמנוב הפסיד עד כה השנה 6.4 מיליארד דולר. הוא שולט על 48% ממטאלוינבסט (Metalloinvest), יצרנית הברזל הגדולה ברוסיה. הוא בעל אחזקות גם בטוויטר וב- Airbnb ואחד מבעלי קבוצת הכדורגל האנגלית ארסנל.

 

אלישר אוסמנוב אלישר אוסמנוב צילום: בלומברג

 

אנדרי מלניצ'נקו

טייקון הפחם והמינרלים הוא מיליארדר רוסי נוסף שחש על בשרו את ההשלכות של הסנקציות וירידת מחירי הנפט. הוא הפסיד קרוב ל-40% מהונו, שהם 5.8 מיליארד דולר. הוא נשוי לדוגמנית לשעבר ומחזיק באחת היאכטות המפוארות ביותר בעולם - the A.

 

אנדרי מלניצ'נקו אנדרי מלניצ'נקו צילום: ויקיפדיה

 

סרגי גליטסקי

המייסד והבעלים של רשת הסופרמרקטים הגדולה ביותר ברוסיה, מגניט, הפסיד כבר יותר מ-5 מיליארד דולר. אוהד הכדורגל המושבע זכה לפרסום לאחר שנודע שהזרים למעלה מ-250 מיליון דולר לקבוצת קרסנודאר המקומית, כולל בניית אצטדיון ואקדמיית ספורט. לפי ההערכות, ביום שני השבוע לבדו, הוא הפסיד 855 מיליון דולר, על קרע הצניחה בשווי הרובל.

 

סרגי גליטסקי  סרגי גליטסקי צילום: בלומברג

 

ואגיט אלקפרוב

יו"ר ענקית הנפט הרוסית לוקאויל, כיהן בעבר כשר אנרגיה בממשלה הסובייטית. לוקאויל הייתה החברה הפרטית הראשונה שהוטלו עליה סנקציות בעקבות המשבר באוקראינה. ההון שלה התכווץ השנה ב-4.9 מיליארד דולר, המייצגים 40% מכלל ההון.

 

ואגיט אלקפרוב ואגיט אלקפרוב צילום: בלומברג

 

מיכאיל פרידמן

3.5 מיליארד דולר מהונו של איל ההשקעות התפוגגו. פרידמן הרוויח את הונו ממכירת המיזם המשותף TNK-BP לרוסנפט. ביחד עם שותפו גרמן קאהן הוא שולט על אלפא בנק, הבנק הפרטי הגדול במדינה.

 

מיכאיל פרידמן מיכאיל פרידמן צילום: בלומברג

 

ולדימיר פוטנין

סגן ראש הממשלה לשעבר עומד כיום בראש יצרנית הניקל הגדולה בעולם, נורילסק ניקל. הוא הפסיד 2.8 מיליארד דולר, שהם 20% מהונו. פוטנין היה אחד התומכים העיקריים בהצעה של רוסיה לאירוח אולימפיאדת החורף ב-2014, ובהתאם הוא השקיע בכבדות בהקמת הכפר האולימפי בסוצ'י.

 

ולדימיר פוטנין ולדימיר פוטנין צילום: בלומברג

 

גרמן קאהן

שותפו של מיכאיל פרידמן באלפא בנק, מכר ב-2013 את חלקו ב-TNK-BP לרוסנפט עבור 3.3 מיליארד דולר. אולם השנה כבר הספיק להפסיד 2.5 מיליארד דולר, המייצגים 22% מהונו.

 

גרמן קאהן גרמן קאהן צילום: בלומברג

 

מיכאיל פרוחורוב

החברה של פרוחורוב Onexim היא בעלת אחזקות בענפי הבנקאות, האנרגיה והכרייה של רוסיה. הוא הפסיד 2.4 מיליארד דולר. פרוחורוב הוא גם הבעלים של קבוצת הכדורסל ברוקלין נטס. מוקדם יותר השנה טען כי הוא שוקל להעביר את החברה ששולטת בקבוצה לרוסיה בהתאם לקריאתו של פוטין לחברות רוסיות לשוב הביתה, זאת על אף שבעבר נחשב למתנגד בולט למדיניות של פוטין.

 

מיכאיל פרוחורוב מיכאיל פרוחורוב צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x