$
כלכלה ומדיניות

למרות המיתון: היפנים בחרו שוב בשינזו אבה

אף שהתוכנית הכלכלית השאפתנית שלו לא מנעה את גלישת יפן למיתון, ההימור של ראש הממשלה אבה על בחירות בזק השתלם בגדול: לפי המדגמים, מפלגתו זכתה בשני שלישים מהמושבים בפרלמנט בטוקיו

שירות כלכליסט 19:4714.12.14

היפנים העניקו לראש הממשלה שינזו אבה את המנדט להמשיך בתוכנית הכלכלית שקרויה על שמו - אבנומיקס.

 

 

ממדגמים שפורסמו לאחר סגירת הקלפיות בבחירות שנערכו ביפן היום (א') עולה כי אבה והמפלגה הליברל־דמוקרטית שהוא עומד בראשה זכו בכשני שלישים מקולות המצביעים ושמרו על כוחם בפרלמנט. כך זכה אבה בכהונתו השלישית כראש ממשלת יפן, לאחר ששימש בתפקיד במשך שנה אחת בין 2006 ל־2007 ומאז דצמבר 2012.

 

הבחירות ביפן נקבעו לאחר שבחודש שעבר התברר כי המדינה גלשה למיתון חרף הצעדים שהוביל אבה לתמרוץ הכלכלה, שמדשדשת זה שני עשורים. צמיחת התוצר של יפן ברבעון השלישי של השנה היתה שלילית - 0.9%-, לאחר שברבעון השני היא היתה שלילית גם כן ועמדה על 1.9%-.

 

שינזו אבה במונדיאלה בסאו פאולו שינזו אבה במונדיאלה בסאו פאולו צילום: רויטרס

 

ביפן תלו את הגלישה למיתון בהעלאת מס הקנייה במדינה מ־5% ל־8% באפריל השנה, אשר הביאה את משקי הבית לצמצם את הוצאותיהם. לפי התוכנית, המס אמור היה לעלות מ־8% ל־10% בדצמבר, אך הנתונים המאכזבים הביאו את אבה, שנכנס לתפקידו רק בתחילת 2013, להודיע על דחיית המהלך, פיזור הפרלמנט והליכה לבחירות בזק.

 

אבה הודיע אז שהוא זקוק למנדט נוסף של העם כדי להמשיך לקדם רפורמות נוספות במסגרת האבנומיקס, והפך את הבחירות למעשה להצבעת אמון בתוכנית.

 

עם כניסתו לקדנציה הקודמת הוא הכריז כי תוכניתו הכלכלית תורכב משלושה רכיבים, שהוא כינה "חצים". החץ הראשון

היה הרחבה מוניטרית - הזרמה של כסף לשוק היפני באמצעות קניית איגרות חוב ממשלתיות בידי הבנק המרכזי. החץ השני היה הרחבה תקציבית שבאה לידי ביטוי בעיקר בהשקעה בפיתוח תשתיות, שרובה טרם יצאה אל הפועל.

החץ השלישי, שלדעת רבים היה נקודת התורפה של התוכנית, הוא ביצוע רפורמות עומק במשק היפני. בעיכוב הרפורמות הללו - שנועדו בעיקר לצמצום הרגולציה על כניסת הון זר למדינה ולעידוד השתתפות בשוק התעסוקה של נשים ואזרחים ותיקים - ראה אבה את הסיבה לכישלון תוכניתו.

 

שר האוצר מטעם המפלגה הליברל־דמוקרטית טארו אסו הגיב על תוצאות המדגמים, ואמר כי הם "מוכיחים שהבוחרים העניקו לממשלתו של אבה ציון חיובי על השנתיים האחרונות". אסו הדגיש: "האבנומיקס רק בחצי הדרך, ואני חש אחריות לקדם את התוכנית". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x