$
כלכלה ומדיניות

ונצואלה מעלה את שכר המינימום ב-15% על רקע האינפלציה הגבוהה

הנשיא ניקולאס מאדורו מנסה להילחם באינפלציה, שטיפסה כבר מעל ל-60%. שכר המינימום יעמוד על 776 דולר לחודש לאחר ההעלאה

שירות כלכליסט 11:4504.11.14

נשיא ונצואלה, ניקולאס מאדורו, הודיע אתמול על העלאה של 15% בשכר המינימום החל מדצמבר. זאת על מנת להגן על עובדי המדינה מאינפלציה שטיפסה כבר מעל ל-60%.

 

על פי מאדורו, המחירים המאמירים הם תוצאה של "מלחמה כלכלית" שהוכרזה על-ידי יריביו בממשלתו הסוציאליסטית, המאשימים את מנהלי הסקטור העסקי בתמחור מופרז של מוצרי צריכה, בספקולציה ובאי שחרור מלאים.

 

נשיא ונצואלה ניקולס מאדורו נשיא ונצואלה ניקולס מאדורו צילום: איי אף פי

אולם מבקריו של מאדורו טוענים שבעיית האינפלציה של ונצואלה היא עדות לכישלון בן 15 שנה של כלכלה סוציאליסטית תחת הנהגתו של מאדורו ושל קודמו הוגו צ'אבס.

 

"החלטתי לקבל הצעה זו מהעובדים ולהכריז על העלה את 15% בשכר המינימום, החל מה-1 בדצמבר", אמר מאדורו בראיון טלביזיוני.

 

מאדורו אומר שההעלאה המצרפית של שכר המינימום ב-2014, הכוללת העלאה של 30% במאי האחרון ושל 10% נוספים ביוני – תפצה על האינפלציה שנגרמה על-ידי הקמפיין ה"פושע" נגדו.

 

לאחר ההעלאה, שכר המינימום בוונצואלה יעמוד על 4,899 בוליבר, סכום השווה ל-776 דולר, על פי השער היציג הנמוך ביותר של 6.3 בוליבר לדולר.

 

על פי הנתונים העדכניים, שיעור האינפלציה השנתי של ונצואלה עמד באוגוסט על 63.4% והמחירים לצרכן רשמו עלייה של 3.9% בחודש זה. כך על פי הבנק המרכזי של ונצואלה.

 

כלכלתה של ונצואלה, התלויה בייצור הנפט במדינה, סובלת ממכת אינפלציה כבר עשורים רבים. גם בשנות ה-90, בתקופה שקדמה לצ'אבס, סבלה המדינה מאינפלציה של למעלה מ- 60%. כך על פי נתוני קרן המטבע העולמית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x