$
כלכלה ומדיניות

ה-OECD יוצא למאבק בתכנוני המס של התאגידים: "2 טריליון דולר מוחבאים"

הארגון מגבש תוכנית שתצא לפועל ב-2017 ואשר במסגרתה המדינות השונות יחליפו ביניהן מידע פיננסי ותיווצר מערכת אחידה של כללי מס בינלאומיים; המטרה: בלימת תכנוני המס של חברות ענק כמו גוגל, אפל ויאהו;

שירות כלכליסט 11:1620.09.14

כ-40 מדינות ייאבקו החל ב-2017 בתופעת ההתחמקות מתשלום מס מצד חברות בינלאומיות מס, וזאת במסגרת תוכנית פעולה גלובלית - כך מסר ארגון המדינות המפותחות, ה-OECD.

 

ה-OECD ומדינות ה-G20 מגבשים תוכנית להחלפת מידע פיננסי בין המדינות השונות, באופן מתואם, דבר שעשוי לבלום את תכנוני המס של חברות ענק כמו גוגל, אפל ויאהו. התוכנית של הארגון, אשר צפויה לקבל אישור סופי ב-2015, צפויה ליצור מערכת אחת של כללי מס בינלאומיים - שתסייע לממשלות להתמודד עם התופעה. 

 

"המדינות מחויבות להיאבק בשיטות אגרסיביות שנוקטות חברות בינלאומיות המעבירות את רווחיהן למקלטי מס, ומשלמות בעקבות כך מסים מופחתים במדינות האם שלהן", אמר היום מזכ"ל ה-OECD אנחל גורייה, לקראת פגישת שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של מדינות ה-G20, שנערכת באוסטרליה. לדבריו, תאגידי ענק מחזיקים כ-2 טריליון דולר מחוץ למדינות האם שלהן, כדי ליהנות משיעורי מס מופחתים.

 

"כדי לעצור את הונאות המס, אנחנו צריכים מידע גלובלי ושיתוף פעולה בינלאומי", אמר שר האוצר האוסטרלי, ג'ו הוקיי.  

 

 

אירוע השקת האייפון 6 של אפל. "הגביע הקדוש של ההתחמקות ממס" אירוע השקת האייפון 6 של אפל. "הגביע הקדוש של ההתחמקות ממס" צילום: apple.com

 

ביוני פורסםן כי הנציבות האירופית תפתח בחקירה רשמית סביב הסדרי המס של חברות בינלאומיות במדינות האיחוד האירופי. בפברואר השנה אמר חואקין אלמוניה, הנציב האירופי לתחרותיות, כי "יש כמה חברות שמתחמקות מתשלום מסים בשיעור שהן נדרשות באמצעות ניתוב הרווחים שלהן למדינות מסוימות. אני מתכוון לרדת לעומק העניין".

 

בשנה שעבר חשפה ועדת חקירה של הסנאט האמריקאי כי אפל התחמקה מתשלום מסים של מיליארדי דולרים, לאחר שרשמה חלק ניכר מהכנסותיה במשרדיה בעיר קורק שבאירלנד – זאת כאשר חוקי המס של אירלנד לא מחייבים חברות זרות להירשם כחייבות מס בתחומה או בכל מקום אחר. כך למעשה נמנעה אפל מתשלום מס הן בארה"ב והן באירלנד. הסנאטור קרל לוין, שעמד בראש ועדת החקירה של הסנאט בנושא, כינה את התרגיל הזה של אפל "הגביע הקדוש של ההתחמקות ממס".

 

גם סטארבקס ספגה ביקורת הציבורית, שאף הביאה להכרזת חרם צרכנים על סניפיה בבריטניה. סטארבקס רושמת את כל הכנסותיה מהסניפים שהיא מפעילה באירופה במשרדיה בהולנד, כשהיא עושה זאת תוך פיזור ההכנסות בחברות־בנות שונות, וזאת כדי להפחית את המס שהיא משלמת.  

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x