$
כלכלה ומדיניות

פיץ' אשררה את דירוג ה-AAA של ארה"ב, עם תחזית יציבה

מנהל קרן אג"ח: "אין עוררין על כך שמצבה הפיסקאלי של ארה"ב רשם שיפור דרמטי מאז המיתון, ומעובדה זו סוכנויות הדירוג לא יכולות להתעלם"

בלומברג 09:3120.09.14

סוכנות דירוג האשראי פיץ' אישררה את דירוג ה-AAA של ארה"ב. כמו כן שמרה על התחזית היציבה לארה"ב, בהתבסס על "גמישותה הכלכלית היוצאת דופן והתאוששותה".

 

במרץ העלתה פיץ' את התחזית ל"יציב" מ"שלילי", והצטרפה בכך לסוכנויות מודי'ס ול-S&P שאף הן קבעו תחזית יציבה לכלכלה הגדולה בעולם. מודי'ס חזרה על תחזיתה לפני יומיים.

 

הורדת דירוגה של ארה"ב ב-2011 לרמה של +AA על ידי S&P היתה אחד הגורמים למחיקה של כ-6.1 טריליון משוקי המניות הגלובליים ושלחה את המשקיעים לשוק האג"ח.

 

שר האוצר האמריקאי ג'ק לו שר האוצר האמריקאי ג'ק לו צילום: בלומברג

 

שלוש שנים לאחר הורדת הדירוג ההיסטורית של ארה"ב, תחזיות הכלכלנים מצביעות על צמיחה כלכלית חזרה יותר ועל ירידה בגירעון התקציבי ל-2.6% מהתוצר ב-2015 לעומת 2.9% השנה - הרמה הנמוכה ביותר מאז 2007.

 

"עדיין קיימות שאלות לגבי הטווח הארוך, אך אין עוררין על כך שמצבה הפיסקאלי של ארה"ב רשם שיפור דרמטי מאז המיתון ומעובדה זו סוכנויות הדירוג לא יכולות להתעלם. הפעילות העסקית והכנסות ממס מתאוששות והן הניעות באופן משמעותי את הסיכוי לצמצום הגירעון לטווח הארוך", אמר ג''י מולר, מנהל קרן אג"ח בוולס קפיטל במילווקי.

 

על פי רוב מתעלמים המשקיעים מדירוגיהן של סוכנויות הדירוג. כמעט במחצית מהמקרים ירדו התשואות על אג"ח ממשלתי למרות תחזיות לעליות ממודי'ס ו-S&P, או להיפך. כך על פי נתונים שנאספו על ידי בלומברג. כאשר חתכה S&P את דירוגה של ארה"ב באוגוסט 2011, רשמו דווקא האג"ח עליות ודחפו מטה את התשואות על האג"ח הממשלתי לרמות שפל. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x