$
כלכלה ומדיניות

דראגי: הבנק המרכזי אינו יכול לפתור לבדו את בעיית האבטלה בגוש היורו

יו"ר הבנק האירופי המרכזי קרא בנאום בוועידת ג'קסון הול לביצוע רפורמות מבניות ולהגברת הגמישות הפיסקאלית

שירות כלכליסט 22:2922.08.14

הבנק האירופי המרכזי מוכן לבצע צעדים לא קונבנציונליים נוספים במידת הצורך, אך אינו יכול לפתור לבדו את בעיית האבטלה בגוש היורו, כך אמר היום (ו') מריו דראגי, יו"ר הבנק האירופי המרכזי, בנאומו בוועידת ג'קסון הול. מוקדם יותר אמרה יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן, כי הדיונים בפד עברו להתמקד בשאלת המועד הנכון להעלאת ריבית.עד כה, ההערכות בשוק היו שהעלאת הריבית בארה"ב מרמתה הנוכחית לא תתבצע לפני המחצית השנייה של שנת 2015.

 

 

דראגי טען כי הצורך לשמור על גמישות במדיניות הפיסקאלית בגוש היורו והמאמצים לטפל בשוק התעסוקה בו נותרו דבר חיוני. "כל אחד בחברה מושפע מאבטלה בשיעור גבוה", אמר דראגי, "עם זאת, המפתח הוא כמה באמת אנחנו יכולים להשפיע על שיעור האבטלה באופן מוחשי, וזה תלוי האם הגורמים המניעים לכך הם מחזוריים או מבניים".

 

 צילום: בלומברג

 

בנוגע לגורמים המחזוריים ציין דראגי את הצעדים המוניטריים שעליהם הכריז הבנק המרכזי ואמר כי "הם אמורים לספק את הגידול בביקושים". לדבריו, הבנק מוכן לנקוט בפעולה נוספת במידת הצורך. "בהתחשב בירידת האינפלציה, נציבות הבנק תשתמש בצעדים לא קונבנציונליים להבטיח את הציפיות בתחום האינפלציה בטווח הבינוני והרחוק". כלכלנים רבים מצפים כי אינפלציה שתהיה נמוכה מהיעד לאורך זמן תדחוף את הבנק לבצע הקלה כמותית נרחבת - זאת לנוכח החשש כי גוש היורו צפוי לתקופה ממושכת של צמיחה נמוכה ואבטלה גבוהה.

 

דראגי, שהוכיח לאחרונה את הפוליטיקאים בכך שהם מתעכבים בביצוע רפורמות מבניות, גם קרא להגדיל את תפקידה של המדיניות הפיסקאלית במקביל לזו המוניטרית. לדבריו, "גוש היורו סבל ממדיניות פיסקאלית פחות אפקטיבית, במיוחד בהשוואה לכלכלות מתקדמות אחרות"

 

דראגי טען כי קיימת גמישות פיסקאלית בגוש היורו שניתן להשתמש בה כדי "לטפל טוב יותר בהתאוששות החלשה" ולאפשר רפורמות מבניות. בנוסף יש מרחב תמרון למדיניות פיסקאלית "ידידותית לצמיחה", כמו למשל הפחתת נטל המס באופן שיהיה ניטראלי ביחס לתקציב. הוא קרא גם לשיפור התיאום במדיניות הפסיקאלית בין המדינות השונות. בכל מקרה, הוא סבור כי מדיניות פיסקאלית ומוניטרית אינן יכולות להחליף את הרפורמות המבניות בדרך לשיפור בתחום התעסוקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x