$
תעשייה ופיננסים

לאחר הקרב מול הרבלייף: ביל אקמן תובע את ממשלת ארה"ב

קרן הגידור פרשינג סקוור של המיליארדר טוענת כי העברת הרווחים של סוכנויות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק, שהולאמו בעקבות משבר הסאב-פריים, למשרד האוצר - מהווה הפרה של החוקה האמריקאית

שירות כלכליסט 10:4815.08.14
קרן הגידור פרשינג סקוור של המיליאדרר ביל אקמן, הגישה תביעה נגד הממשל האמריקאי בטענה כי הוא לוקח לעצמו את הרווחים של פאני מיי ופרדי מאק - ופוגע באופן לא חוקי במשקיעים במניות הרגילות של סוכנויות המשכנתאות.

 

בתביעה שהוגשה ביום חמישי בבית המשפט הפדראלי בוושינגטון, פרשינג יוצאת נגד התנהלות הממשלה מאז 2012, שמעבירה את הרווחים של פאני ופרדי ישירות למשרד אוצר כדיבידנדים. לטענת פרשינג, ההתנהלות הזו יצרה "הכנסה" של 130 מיליארד דולר באמצעות "עיקול" ההון של שתי החברות. "הפעולות האלה הופכות את התובעים - ואת כל שאר בעלי המניות - לבעלי מניות בשם בלבד", נכתב בתביעה, אליה הצטרפו שלושה גמלאים שבבעלותם מניות של פאני מיי.

 

ביל אקמן ביל אקמן צילום: בלומברג

 

פרשינג מאשימה את הממשל בהפרת התיקון החמישי לחוקה בכך שהוא משתמש בנכס פרטי לצרכים ציבוריים. קרן הגידור דורשת תשלום פיצויים בשל כך.

 

התביעה הזו מצטרפת לשורה של קרבות פומביים בהם פצח אקמן, כולל הצעת רכש יחד עם חברת התרופות ולינט עבור יצרנית הבוטוקס אלרג'ן, וקמפיין מתוקשר נגד הרבלייף, שלטענתו היא הונאת פירמידה.

 

משקיעים נוספים, בהם קרן הגידור פרי קפיטל ופיירהולם קפיטל מנג'מנט של ברוס ברקוביץ, הגישו אף הם תביעה נגד הממשל בנוגע לפאני ופרדי, שחולצו בספטמבר 2008 לאחר שצברו הפסדים כבדים על משכנתאות. ואולם התביעות הללו התמקדו במניות הבכורה של החברות, שבוטלו ב-2012, ואילו התביעה של אקמן עוסקת במניות הרגילות. בנובמבר חשפו בפרשינג שהשקיעו קרוב לחצי מילארד דולר עבור מניות רגילות שמייצגות 9.98% מפאני מיי ו-9.77% מפרדי מאק.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x