$
כלכלה ומדיניות

ספרד: חרם צרכנים חתך את מכירות קוקה-קולה ב-50%

בינואר הודיעה ענקית המשקאות על פיטורים וסגירת מפעלים במדינה, ותושבי שלושה מחוזות בה הגיבו בחרם לאות הזדהות עם עיצומי העובדים. מסמך שהוגש לבית המשפט שבו נידונים הפיטורים, חשף את עומק המכה שספגה החברה באזור

שירות כלכליסט 20:2018.06.14

חרם צרכנים שהטילו אזרחי שלושה מחוזות בספרד על חברת קוקה־קולה חתך את מכירות החברה בהם בקרוב למחצית בפברואר, בהשוואה לשנה שעברה.

 

בינואר השנה הודיעה שלוחתה של קוקה־קולה העולמית בספרד, חברת Iberian Partenrs, על כוונתה לסגור מפעלים של החברה בפואנלבראדה, באסטוריאס ובפלמה דה מיורקה. בסך הכול פיטרה החברה 851 עובדים, במהלך שנידון בימים אלה בבית הדין לעבודה במדריד.

 

מסמכים מהדיונים שחשף אתמול היומון הכלכלי הספרדי "לה אקונומיסטה" מגלים כי במחוזות קסטיליה ולאון, קסטיליה לה מנצ'ה ובמחוז של מדריד, ספגה החברה ירידה של 48.6% במכירות בפברואר לעומת פברואר אשתקד.

 

 

לפי המסמך שהוגש לבית המשפט, החברה תולה את הירידה במכירות בחרם הצרכנים שעליו הכריזו אזרחי המחוזות כאות סולידריות עם הפועלים המפוטרים. הסיסמה שליוותה את החרם היתה: "אם מדריד לא מייצרת קוקה־קולה, מדריד לא שותה קוקה־קולה". בשלושת המחוזות, שגובלים זה בזה, מתגוררים כ־7 מיליון בני אדם.

 

מהמסמך עולה עוד כי בקוקה־קולה מעריכים שהפגיעה במוניטין של החברה בעקבות סגירת המפעלים תביא לכך שמכירות החברה יחזרו לרמה שבה היו לפני ההודעה על הפיטורים רק ב־2017.

 

במסמך מציינת קוקה קולה כי עיצומי העובדים במפעלים, שבהם מבוקבקים המשקאות שהיא מייצרת, לא צפויים להביא לבעיות אספקה של המוצרים "לפחות עד סוף פברואר".

 

ההחלטה על סגירת המפעלים וההפגנות שבאו בעקבותיה קיבלו תשומת לב רבה בספרד, שכן הן הגיעו בתקופה שבה המדינה מנסה להתאושש ממשבר כלכלי חמור, שהביא את רמת האבטלה בה ליותר מ־25%. נשיא קוקה־קולה בספרד מרקוס דה קינטו אמר בראיון לפני כמה חודשים כי הפיטורים במפעלי החברה במדינה "בהחלט לא תורמים לתדמיתה", אך ציין שמכירות החברה "צפויים להימשך בקצב מתקבל על הדעת".

 

בתוך כך, בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC הכחיש שלשום המיליארדר האמריקאי וורן באפט את השמועות סביב כוונתה של קוקה־קולה העולמית להפסיק להיסחר בבורסה בניו יורק ולעבור להיות חברה פרטית.

 

באפט, שחברת ההשקעות שלו ברקשייר הת'אוויי מחזיקה בנתח של 9% ממניות קוקה־קולה, התייחס להערכתו של המשקיע דיוויד וינטרס, מנכ"ל ובעלי קרן ווינטרגרין. "אין שום סיכוי שזה יקרה", פטר באפט את התחזית של וינטרס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x