כלכלה ומדיניות

חברות ברוסיה מתכננות לעבור למסחר ביואן

בין החברות שאישרו כי הן שוקלות את השינוי גם ענקיות כמו גזפרום ונורילסק-ניקל. בנקאי בכיר: פיתוח השימוש במטבע "בראש סדר העדיפויות"

שירות כלכליסט 08:0410.06.14

חברות רוסיות מתכוונות לשנות חוזי סחר ולעבור לשימוש ביואן הסיני ובמטבעות אסייתיים אחרים, מתוך חשש שהסנקציות המערביות עלולות להקפיא את עבודתם בשוק הדולרי - כך לדברי בנקאים בכירים ששוחחו אתמול עם "פייננשל טיימס".

 

"בשבועות האחרונים היה עניין גובר של תאגידים רוסיים גדולים שרוצים להתחיל להשתמש ביואן ובמטבעות אסייתיים אחרים לסחר במוצרים שונים, ולפתוח חשבונות בנק במדינות אסייתיות", אמר פאבל טפלוקין, ראש הזרוע הרוסית בדויטשה בנק, לעיתון.

 

 

אנדריי קוסטין, מנכ"ל הבנק הרוסי VTB הנמצא בשליטה ממשלתית, אמר שהרחבת השימוש במטבעות לא דולריים היא "אחת המשימות העיקריות" של הבנק. "בהינתן היקף המסחר הבילטרלי שלנו עם סין, פיתוח השימוש ברובל וביואן נמצא בעדיפות באג'נדה שלנו, ואנחנו עובדים על זה כרגע", אמר קוסטין במהלך תדרוך שנתן לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "מאז חודש מאי אנחנו מוציאים לפועל את התוכנית הזו", הוסיף.

 

הגידול בפתיחת חשבונות למסחר ביואן, דולרים הונג־קונגיים או דולרים סינגפוריים, מדגיש את הניסיונות הרוסיים לנסות להדק את היחסים עם אסיה בתקופה של מתיחות עם המערב, בעקבות הסיפוח של חצי האי קרים במרץ.

 

גזפרום גזפרום צילום: בלומברג

 

גם הבנק המרכזי הרוסי עובד על יצירת מערכת תשלומים לאומית שתפחית את התלות של הרוסים בחברות מערביות כגון ויזה ומאסטר קארד. "אין שום דבר רע בכך שרוסיה מנסה להפחית את התלות שלה בדולר, להפך - זה צעד הגיוני לגמרי", אמר ל"פייננשל טיימס" ראש הזרוע הרוסית של בנק גדול נוסף. הוא הוסיף שהחשיפה הגדולה של רוסיה לדולר גורמת לה לפגיעות בתקופות משבר. "אין שום סיבה שרוסיה תצטרך לסחור עם יפן, לדוגמה, בדולרים".

 

אלכסנדר דיוקוב, מנכ"ל זרוע הגז בחברת גזפרום, חברת הנפט והגז הגדולה ברוסיה, אמר שהחברה כבר שוחחה עם לקוחותיה על האפשרות של הפסקת המסחר בדולר אמריקאי. גם חברת הכרייה הגדולה ברוסיה, נורילסק־ניקל, מסרה ל"פייננשל טיימס" שהיא בוחנת את המטרה של הכנת חוזים גדולים מול לקוחות סינים ביואן.

 

בעוד פוליטיקאים רוסים שונים כבר אמרו שהתגובה הרוסית לסנקציות צריכה להיות הפסקה מוחלטת של מסחר בדולר, לא נראה שהממשלה הרוסית מתכוונת לנקוט צעדים דרסטיים בשלב זה. "כל עוד רוסיה לא תסבול מסנקציות מערכתיות, שעלולות להגביל באופן מלאכותי את הגישה של הכלכלה שלנו לדולר, אני לא חושב שננקוט אי אלו צעדים כדי לגרום לדה־דולריזציה מלאכותית", אמר אנדריי בלוסוב, יועץ כלכלי לנשיא פוטין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x