$
כלכלה ומדיניות

רוסיה תמכור לסין גז טבעי במשך 30 שנה בהיקף של 400 מיליארד דולר

הביקור הנשיאותי של פוטין בשנגחאי הסתיים בהישג כלכלי ודיפלומטי לרוסים, יפחית את התלות שלהם באירופה. אנליסט: "תזכורת חשובה לכך שלרוסיה תמיד יש אופציות נוספות"

שירות כלכליסט 16:0721.05.14

רוסיה וסין חתמו היום (ד') על הסכם היסטורי לייצוא גז טבעי במהלך ביקור של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשנגחאי, הסכם שהצטייר בימים האחרונים כמבחן האולטימטיבי של עוצמת היחסים בין שתי המדינות. 

הגז יסופק לחברת הנפט הממשלתית הסינית China National Pertoleum Copr) CNPC) על ידי חברת הגז הממשלתית הרוסית, גזפרום. מנכ"ל גזפרום אלכסי מילר אמר היום כי ההיקף הכולל של העסקה, שנחתמה ל־30 שנה ותחל בשנת 2018, מוערך בכ־400 מיליארד דולר. על פי ההסכם כל שנה יעבירו הרוסים 38 מיליארד מטרים מעוקבים של גז לסין. הגז יועבר דרך צינור גז חדש שיקשר בין שדות הגז של גזפרום בסיביר לסין.

 

מילר סירב לציין את המחיר הסופי למטר מעוקב של גז, כשהוא מסביר שמדובר ב"סוד תאגידי", אבל מומחים מעריכים שהמחיר הסופי אליו הגיעו הצדדים הוא 350 דולר עבור כל אלף מטר מעוקב.

 

מניות חברת גזפרום זינקו היום עם היוודע דבר החתימה. מחברת CNPC נמסר כי "מדובר בהישג אדיר ובאבן דרך בשיתוף הפעולה האנרגטי והאסטרטגי בין שתי המדינות".

 

צינורות של גז טבעי צינורות של גז טבעי צילום: איי אף פי

 

העסקה מסמנת את המשך השינוי של המדיניות הכלכלית הרוסית, ששותפתה העסקית הגדולה ביותר כיום היא האיחוד האירופי. היא מהווה התקדמות משמעותית בהפחתת התלות הרוסית באירופה, היבואנית הגדולה ביותר של גז ונפט רוסי, במיוחד בתקופה של סנקציות מן המערב לאחר המשבר בקרים. במקביל להתדרדרות היחסים של רוסיה עם המערב, פוטין ואנשי הממשל הרוסי הדגישו כל העת כי יש להם בני ברית חזקים במזרח, וכי הרוסים אינם תלויים במערב או בצריכת הגז הרוסי של מדינות אירופה.

 

התקשורת הרוסית, מדינאים בכירים ופוטין עצמו, הצהירו כבר לפני שבועות כי נראה שעסקת הענק תיחתם במהלך ביקורו של פוטין בשנגחאי.  

 

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה ושי ג'ינפינג נשיא סין ולדימיר פוטין נשיא רוסיה ושי ג'ינפינג נשיא סין צילום: אם סי טי

 

"העסקה מבשרת טובות לשתי המדינות", אמר לעיתון USA Today שי יינהונג, מומחה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת בייג'ינג. "זאת פעולה פוליטית מצד שתיהן. הדרישות הפוליטיות של שני הצדדים כל כך חזקות, שהן גוברות על שיקולי מחיר". שי הוסיף שהנייטרליות הסינית בנוגע לסכסוך באוקראינה מתחילה לנטות לטובתה של רוסיה, אבל שהוא אינו מאמין שהעסקה תשנה באופן מהותי את היחסים בין סין ורוסיה. "מדובר בקואליציה של נוחות, לא בברית".

 

"זאת תזכורת חשובה של העובדה שלרוסיה תמיד היו ותמיד יהיו אופציות נוספות לבניית יחסים. האיום בבידוד מצד המערב אף פעם לא יהיה מוחלט", אמר לעיתון סרגיי יוטקין, מומחה לפוליטיקה הרוסית למדעים. לפני היציאה לביקור כינה פוטין את סין "חברה נאמנה" ואמר ששיתוף הפעולה בין המדינות מעולם לא היה חזק יותר.

 

 

המגעים בין רוסיה לסין על עסקת הגז נמשכו למעלה מעשור. עיקר המחלוקת נסובה על המחיר, המסלול בו יעבור צינור הגז והמעורבות הסינית במערכת ייצוא הגז הרוסית.

 

מקור בתעשייה הסינית אמר ל"פייננשל טיימס" כי הסינים ניצלו את העמדה החלשה של גזפרום והרוסים, בעקבות המשבר הדיפלומטי עמו הם מתמודדים, למקח קשוח יותר. רק היום מסרה חברת פטרו-צ'יינה, חברת הבת של CNPC, כי העסקה לא תיחתם בביקור הנוכחי. "אנחנו לא עומדים לחתום. אנחנו כבר מפסידים כסף על ייבוא גז, ואנחנו לא יכולים להפסיד עוד", אמר דובר החברה מאו זפנג ל"פייננשל טיימס".

 

מאז שהחלו המגעים עם רוסיה, גיוונה סין את מקורות האספקה של הגז שלה. היא רוכשת גז בין היתר ממרכז אסיה,

וכן מקימה טרמינלים של גז טבעי (LGN) כך שתוכל לייבוא אותו ממקומות שונים בעולם. בשנה שעברה החליט פוטין לסיים את מונופול ייצוא הגז ממנו נהנתה גזפרום במשך שנים, וכיום מייבאים הסינים גז גם מנובטק, חברת הגז הפרטית הגדולה ברוסיה.

 

נוסף לעסקת הענק, ביקורו בן היומיים של פוטין בסין הביא עמו הישגים נוספים. רוסיה וסין חתמו על עסקה קטנה יותר לאספקת גז טבעי, שהסכמה עקרונית לגביה כבר הושגה מוקדם יותר, וכן על שיתוף פעולה בפרוייקט פחם חדש.

 

ביקורו של פוטין היה מלא בהופעות סמליות משותפות של המנהיגים, שמטרתן הייתה להבליט את עוצמת היחסים בין המדינות, ששני הצדדים מתארים כטובים בהיסטוריה. מוקדם יותר השנה הכריזו המדינות גם על הקמת גשר למסילת רכבת, שיעבור מעל הגבול בין שתי המדינות, ועל הסכם לייצור מכוניות סיניות במפעלים ברוסיה.

 

במהלך הביקור השתתף פוטין גם בפסגה בטחונית בת יומיים בשנגחאי, בהשתתפות אירן ומדינות אסיאתיות שונות, אך ללא יפן איתה סין נמצאת ביחסים מתוחים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x