$
כלכלה ומדיניות

ראיון כלכליסט

נמשכת המתקפה על טדי שגיא: "חסר אחריות חברתית"

בעקבות כתבה ב"דיילי מייל" הבריטי שבה נמתחה ביקורת חריפה על עסקי ההימורים בבריטניה של המיליארדר הישראלי, תוקף אדריאן פרקינסון, ממובילי המאבק במכונות ההימורים, את שגיא העומד בראש חברת פלייטק. דוברו של שגיא: הניסיון לשרבב את שמו חסר כל רלבנטיות

יואב בורנשטיין 11:1622.04.14

בסוף השבוע פורסמה בעיתון הבריטי "דיילי מייל" כתבה המתארת את המיליארדר הישראלי טדי שגיא כמי שעומד מאחורי מכונות הימורים ממכרות הפועלות בבריטניה. הכתבה היא חלק מקמפיין שמטרתו להוציא את המכונות הללו אל מחוץ לחוק, או לפחות להגביל אותן.

שגיא, נכתב בכתבה, "צריך להיות פחות גאה בכך שעשה את חלק גדול מהונו העצום על ידי ניצול של האנשים העניים והחלשים ביותר במדינה". לפי סקר שערך העיתון, כמעט מחצית מהבריטים סבורים כי צריך להוציא את המכונות אל מחוץ לחוק ו־73% מהם חושבים שצריך להגביל עוד יותר את סכום ההימור.

 

טדי שגיא עם בר רפאלי. ה"דיילי מייל" אף התייחס לקשריו עם דוגמניות טדי שגיא עם בר רפאלי. ה"דיילי מייל" אף התייחס לקשריו עם דוגמניות

 

 

100 ליש"ט ב־20 שניות

 

הקשר בין פלייטק שהוקמה על ידי שגיא לבין מכונות ההימורים תואר בהרחבה בכתבה במוסף "כלכליסט" בחודש אוגוסט. פלייטק, באמצעות אחת החברות־הבנות שלה, מספקת את התוכנה המותקנת ביותר ממחצית מ־33 אלף מכונות הימורים הפרוסות ברחבי בריטניה. היא איננה מפעילה את המכונות עצמן אך מרוויחה מקיומן. הפעילות של פלייטק וכל חברות ההימורים האחרות בבריטניה היא חוקית לגמרי.

 

 

מה דעתך על מניית פלייטק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

המכונות, שנקראות מסופי הימורים בסיכוי קבוע (FOBT), שנויות במחלוקת מכיוון שהן מאפשרות למהמר להפסיד 100 ליש"ט (כ־580 שקל) ב־20 שניות, או 300 ליש"ט בדקה, ונחשבות לממכרות. רוב המהמרים בהן משחקים במשחק המדמה סיבוב רולטה בקזינו.

 

אדריאן פרקינסון, פעיל נגד הימורים: "הלקוח יכול להפסיק לשחק ולחזור מאוחר יותר. זה מסוכן עבור מהמרים כפייתיים" אדריאן פרקינסון, פעיל נגד הימורים: "הלקוח יכול להפסיק לשחק ולחזור מאוחר יותר. זה מסוכן עבור מהמרים כפייתיים"

 

אדריאן פרקינסון, אחד הדוברים המרכזיים נגד מכונות ההימורים, מהקמפיין להימורים הוגנים יותר, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "ההמצאות היצירתיות שהביאו פלייטק וטדי שגיא לעולם מכונות ההימורים, עודדו וסייעו להתמכרות שהמכונות הללו גורמות". פרקינסון היה בעצמו בכיר בתעשיית ההימורים ועזר להטמיע את המכונות בחנויות, עד שייסורי המצפון הציקו לו והוא החליט לעבור צד. אחת הדוגמאות שמציין פרקינסון לחידושים שהנהיגה פלייטק היא "כרטיס בפנים, כרטיס בחוץ".

 

במקום שלקוח שעדיין יש לו כסף במכונה יקבל אותו במזומן, הוא מקבל מעין קבלה שמזכה אותו בכסף מזומן בדלפק. "הלקוח לעולם לא מוציא את הכסף מהמכונה", מסביר פרקינסון, "וברגע שהכסף נכנס למכונה, הלקוח יכול להפסיק לשחק ולחזור מאוחר יותר. דברים כאלה הם מסוכנים מאוד עבור מהמרים כפייתיים, או אנשים עם בעיות הימורים".

 

פיתוח יצירתי נוסף של פלייטק נקרא "גישה רב־ערוצית", ומאפשר לחבר מכונות הימורים לחשבונות הימורים באינטרנט. "פלייטק הביאה את הדברים האלה למכונות הימורים. הם יוצרים את המבנה עבור רשתות ההימורים כדי להבטיח שלא רק המכונות יהיו ממכרות, אלא שההתמכרות הזו תעבור גם לאינטרנט".

 

"אתה מגיע ל'היי' ומפסיד"

 

פרקינסון, שפועל כמעט שנתיים נגד מכונות ההימורים, אומר כי שגיא, שהקים את פלייטק, הוא "אדם ללא אחריות חברתית". באחרונה צמצם שגיא את אחזקותיו בפלייטק, שהיא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה של לונדון, ל־33.6%. "אתה צריך להסתכל על ההיסטוריה של שגיא, על הרקורד שלו", אומר פרקינסון, "אתה לא יכול לתאר אותו כאדם בעל אחריות חברתית. באופן כללי חנויות ההימורים נמצאות באזורים העניים ביותר, לא באזורים האמידים".

 

למה פלייטק כל כך דומיננטית בשוק הזה?

"כפי שאני מבין זאת, פלייטק רצתה להיכנס אל תחום מכונות ההימורים (FOBT) כספק, אבל מכיוון שהשוק נחצה בין שני שחקנים גדולים היה לה קשה להיכנס אליו. היא החליטה במקום להתמקד בתוכנה ואספקת השירותים ועשתה זאת מאוד טוב".

 

בכתבה ב"דיילי מייל" מתואר סיפורו של ר'וג'ר רדלר מבאקינגהאמשיר, מחוז מצפון־מערב ללונדון. "אתה מגיע ל'היי' חדש בכל 20 שניות, אבל אז אתה מבין שאתה מפסיד סכומים ענקיים של כסף", סיפר רדלר לעיתון.

 

לפי הכתבה, ההתמכרות למכונות גרמה לרדלר לאבד עבודה בשכר גבוה מאוד כמנהל פיתוח עסקי בלונדון, התמוטטות נישואיו וצבירת חובות של 60 אלף ליש"ט, עד כדי כך שהוא נאלץ לישון על ספסל בפארק.

 

מחברת פלייטק נמסר בתגובה: "כל ניסיון לקשור את שמה של פלייטק לפעילות המכונות, המשחקים או פעילות מפעילי ההימורים - הוא בגדר הטעיה. מפעילי ההימורים השונים בבריטניה פועלים בתחום זה יותר מ־50 שנה ללא כל קשר לפלייטק. פלייטק היא חברת תוכנה המשמשת ספק משני של תשתית בלבד והיא חברה אחת מתוך חברות רבות הפועלות בתחום.

 

בניגוד לפלייטק, חברות מתחרות אחרות מספקות נוסף על תשתית גם מכונות ומשחקים ונמצאות בקשר ישיר עם מפעילי ההימורים השונים".

 

דוברו של טדי שגיא מסר בתגובה: "הניסיון לשרבב את שמו של טדי שגיא שיא חסר כל רלבנטיות. במניות פלייטק מחזיקים גופים מוסדיים משמעותיים בבריטניה, כאשר שגיא מחזיק בכ־34% ממניות החברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x