$
כלכלה ומדיניות

"סין תצמח ב-4% בלבד השנה - אבל המשקיעים צריכים לשמוח על כך"

המשקיע מארק פאבר סבור כי הציפיות שלפיהן סין תצמח השנה ב-7.5% - הן מוגזמות; עם זאת לדבריו, "עדיף לצמוח בשיעור של 4% בלי בועת אשראי"

שירות כלכליסט 08:5314.03.14

ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג הודיע השבוע כי יעד הצמיחה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם עומד השנה על 7.5%, אולם לא כולם מאמינים כי תוכל לעמוד בו. המשקיע מארק פאבר, לדוגמה, חושב שתצליח להשיג צמיחה של 4% בלבד. ואולם לטענתו, המשקיעים צריכים לשמוח על כך.

 

"אני לא אומר ש-4% זה טוב כמו 8%, אך עדיף לצמוח בשיעור של 4% בלי בועת אשראי מאשר 8% עם בועת אשראי עצומה, שבהמשך הדרך תגרום לבעיות גדולות יותר", אמר בראיון ל-CNBC. הוא הוסיף כי בבסין קיימת "בועת אשראי ענקית" - ולפיכך הוא שב ומדגיש כי עדיף יהיה לכולם אם הכלכלה הסינית תצמח בשיעור איטי יותר.

 

מארק פאבר מארק פאבר צילום: אי פי אי

 

החששות סביב סין התגברו השבוע על רקע פרסום נתוני מסחר מאכזבים, והגילוי כי ככל הנראה חברה סינית נוספת תיקלע לחדלות פירעון על האג"ח שלה. ואולם פאבר מדגיש כי המשקיעים לא צריכים להיות מגידי עתידות כדי להבין את המתרחש בסין: "מדוע הביצועים של שוק המניות הסיני כל כך גרועים אם הכל נפלא? מדוע מחירי הברזל קורסים ומחירי הנחושת בירידה אם הכל נפלא?. נתוני הייבוא של שותפותיה למסחר של סין מצביעים על כך שהייצוא הסיני אינו צומח".

 

עם זאת, פאבר טען בראיון כי אינו מאמין שהכלכלה הסינית תקרוס, שכן הפדרל ריזרב בארה"ב יבוא לעזרתה. לדבריו, במידה שהביצועים בסין ימשיכו לאכזב והכלכלה העולמית תחווה האטה משמעותית, יהיה זה תירוץ נוסף עבור "הליצנים בפד" לעכב את צמצום תוכנית ההקלה הכמותית. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x