$
כלכלה ומדיניות

מנהיגי סין מבריחים את הונם למקלטי מס

מסמכים שהודלפו חושפים כי בני משפחתם של בכירי השלטון הסיני, ובהם גיסו של הנשיא הנוכחי, הוציאו נכסים בשווי טריליון דולר מאז שנת 2000

שירות כלכליסט 22:3222.01.14

קרובי משפחה של נשיא סין וכן אנשי עסקים ובכירים נוספים בהנהגה הסינית "עושים שימוש אגרסיבי במקלטי מס בחו"ל כדי להעביר כספים, לרשום חברות, לקנות ולמכור נדל"ן ולעשות עסקים הרחק מהבירוקרטיה של בייג'ינג".

 

למסקנה הזאת הגיע הקונסורציום הבינלאומי של העיתונאים החוקרים (ICIJ) בעקבות מצבור ענק של יותר מ־2.5 מיליון מסמכים פיננסיים שהגיעו לידיו ופורסמו אתמול. מסמכים אלה מכילים 22 אלף שמות של בעלי חברות קש וקרנות סיניות שרשומות באיי הבתולה, סמואה ומקלטי מס אחרים. המסמכים עברו מיון וסינון במשך יותר מחצי שנה.

 

 

לפי הערכות, מאז שנת 2000 עזבו את סין נכסים בשווי של בין 1 טריליון ל־4 טריליון דולר. הדו"ח מפנה זרקור מביך ביותר לעבר הנשיא שי ג'ינפינג, שמאז מונה לתפקיד בנובמבר 2012 הניף את דגל המלחמה בשחיתות ובראוותנות של בכירי המפלגה הקומוניסטית. המסמכים הסודיים כוללים פרטים על חברת נדל"ן שגיסו של שי, דנג ג'יאגואי, הוא אחד מבעליה. כמו כן יש בהם פרטים על תאגידים באיי הבתולה הבריטיים שהקימו בנו וחתנו של ראש הממשלה לשעבר וון ג'יה־באו, קרוב משפחה של ראש הממשלה לשעבר חו ג'ינטאו, ועוד עשרות שמות של קרובי משפחה של בכירים בהנהגה הסינית.

 

סין נמצאת כיום בעיצומה של הטרנספורמציה הגדולה ביותר שידעה בעשורים האחרונים, שהוציאה מאות מיליונים ממעגל העוני, אולם הפערים החברתיים הגיעו לרמות מסוכנות. העושר שצברו האליטות שחק את האמון במנהיגים, והחשיפה הנוכחית על אודות השימוש שבמקלטי מס ודאי תערער אותו אף יותר.

 

בסין אמנם נשמעות חדשות לבקרים תלונות על כך שהפוליטיקאים מנצלים את מעמדם כדי לגרוף רווחים מפרויקטי נדל"ן ועסקאות אחרות, אולם לא היתה מודעות לשימוש שהם עושים בחברות קש מפני שהם לא נדרשים לפרסם את הנתונים הפיננסיים שלהם.

 

הרשויות הסיניות מיהרו אתמול למנוע את חשיפת המידע בסין, וחסמו את אתר ICIJ וכן אתרי תקשורת זרה שדיווחו על החשיפה. "הלוגיקה שמציג הדו"ח לא משכנעת", אמר דובר משרד החוץ הסיני קין גאנג, "הדבר מעלה חשדות לגבי המניעים שמאחוריו".

 

נשיא סין שי ג'ינפינג. הניף את דגל המאבק בשחיתות ובראוותנות של בכירי המפלגה הקומוניסטית נשיא סין שי ג'ינפינג. הניף את דגל המאבק בשחיתות ובראוותנות של בכירי המפלגה הקומוניסטית צילום: רויטרס

 

העברת הכספים לחשבונות בחו"ל היא אמנם פעילות חוקית, אולם מחברי הדו"ח סבורים כי הבכירים הסינים משתמשים במקלטי המס כדי להסתיר כספים. בשנה האחרונה הופעלו לחצים בינלאומיים אדירים על ממשלות של מדינות הנחשבות למקלטי מס לפעול למניעת התחמקויות ממס, הלבנת הכספים וכן הלאה.

 

על פי הדו"ח, חברות פיננסיות מערביות כמו PwC, קרדיט סוויס ו־UBS "שיחקו תפקיד מרכזי בתיווך ובסיוע ללקוחות הסינים להקים קרנות וחברות קש במקלטי המס". הדו"ח מעלה גם את האפשרות שהבנקים המעורבים בפרשה ציפו להטבות בשוק הסיני בתמורה להעברת הכספים לחו"ל.

 

החשיפה היא הגילוי האחרון במסגרת חקירה בשם Offshore Secret שמוביל ICIJ, לאחר שהשיג מאות ג'יגה־בייט של מידע פיננסי מחברות באיי הבתולה.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x