$
כלכלה ומדיניות

מחקר: הבנקים באירופה סובלים ממחסור הון בהיקף 767 מיליארד יורו

לפי המחקר, לבנקים הצרפתיים חסר את ההון הגדול ביותר – 285 מיליארד יורו ואחריהם הגרמנים עם מחסור של 199 מיליארד יורו. עוד עולה, כי הבנקים הגרמנים שבבעלות הממשלה הם בעלי רמת סיכון גבוהה

סוכנויות הידיעות 10:5719.01.14
לבנקים האירופיים יש מחסור של 767 מיליארד יורו (1 טריליון דולר) עוד לפני שהבנק האירופי המרכזי מתחיל בבדיקת הבריאות הפיננסית של האזור, כך עולה ממחקר חדש.

 

המחקר, שערכו סשה סטפן מבית הספר האירופי לניהול וטכנולוגיה בברלין ווירל אצ'אריה מאוניברסיטת ניו יורק, מצא כי לבנקים הצרפתיים חסר את ההון הגדול ביותר – 285 מיליארד יורו, ואחריהם הגרמנים עם מחסור של 199 מיליארד יורו. "בדיקת איכות נכסים (AQR) מקיפה והחלטית תחשוף קרוב לוודאי מחסור חמור בהון בבנקים רבים בלב אירופה ובמדינות הפריפריה", כתבו המחברים.

 

לבנקים הצרפתיים חסר את ההון הגדול ביותר – 285 מיליארד יורו לבנקים הצרפתיים חסר את ההון הגדול ביותר – 285 מיליארד יורו צילום: בלומברג

 

הבנק האירופי המרכזי מתכוון לערוך הערכה בשלושה שלבים של נכסי הבנקים לקראת העברת סמכות הפיקוח על הבנקים ב-18 המדינות החברות בגוש לידיו החל מנובמבר. סטפן ואצ'אריה בחנו 109 מתוך 124 הבנקים בגוש היורו שיעברו את שלב בדיקת איכות הנכסים, ביניהם דויטשה בנק, קרדיט אגריקול, BNP פאריבה ובנקו סנטנדר.

 

מהמחקר עולה כי הבנקים הגרמנים שבבעלות הממשלה הם בעלי רמות סיכון גבוהה. "בגרמניה יש הרבה מוסדות בבעלות הממשלה שיצטרכו להעלות את רמות הלימות ההון ו/או מחיקות ערך מצד הנושים".

 

עוד עולה מהמחקר כי לבנקים הספרדים יש מחסור של 92 מיליארד יורו, ולבנקים האיטלקים מחסור של 45 מיליארד יורו.

 

"עם זאת, חלק מהבנקים יצטרכו להשיג התחייבות מוקדמת לרכישת מניות שינפיקו (public backstops), במיוחד אם יהיה קשה ליישם לבצע מחיקות שווי מבלי להטיל הפסדים על מחזיקי האג"ח, שבעצמם יכולים להיות בנקים אחרים ומוסדות פיננסיים חשובים אחרים". לטענתם, בנקים בבלגיה, בקפריסין וביוון הם בעלי הסבירות הגבוהה ביותר שיזדקקו להתחייבות מסוג זו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x