$
כלכלה ומדיניות

אובמה מינה את סטנלי פישר לסגן יו"ר הפדרל ריזרב

נגיד בנק ישראל לשעבר יכהן כסגנה של יו"ר הבנק המרכזי של ארה"ב, ג'נט ילן. "פישר מביא איתו עשורים של מנהיגות ומומחיות מתפקידיו השונים", אמר אובמה. בנוסף, אובמה מינה את ג'רום פאוול ולייל בריינרד לוועידת המושלים של הבנק

סוכנויות הידיעות 17:4310.01.14

נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר יכהן כסגן יו"ר הפדרל ריזרב וכחבר בוועידת המושלים. כך החליט נשיא ארה"ב ברק אובמה. בנוסף, אובמה מינה את ג'רום פאוול ולייל בריינרד לוועידת המושלים של הבנק המרכזי. פאוול כבר חבר בוועידה, אך מינויו צפוי לפוג ב-31 בינואר השנה. 

 

"יש לשלושת האנשים הנכבדים הללו ניסיון מוכח, שיקול דעת וידע עמוק של המערכת הפיננסית זאת על מנת לשרת בפדרל ריזרב", אמר אובמה בהצהרה. "פישר מביא איתו עשורים של מנהיגות ומומחיות מתפקידיו השונים, כולל קרן המטבע הבינלאומית ובנק ישראל. הוא מוכר כאחד מהמומחים המוניטריים המובילים והמנוסים ביותר בעולם".

  

באמצע חודש דצמבר דווח לראשונה כי פישר הוא המועמד המוביל לתפקיד הבכיר. המינוי זכה לתגובת נלהבות ברחבי העולם. "השווקים צריכים לחגוג את המינוי של סטנלי פישר למספר 2 של יו"ר הפד החדשה ג'נט יילן", כך לפי מאמר מערכת שפורסם בפורבס. "הוא האיש הנכון בזמן הנכון", נכתב.  

 

לפי הדיווחים, אובמה היה זה שדחף את פישר להיות מספר 2 של יושבת הראש החדשה של הפד. אובמה מעריך את הנגיד לשעבר של בנק ישראל ומאמין שהוא ממשיך דרכו של בן ברננקי בבנק המרכזי.

  

"פישר מתאים להיכל התהילה של הפד", אמר רוברט הול (Robert Hall), פרופ' לכלכלה באוניברסיטה של סטנפורד. "הוא מביא איתו נסיון עשיר בניהול משברים מתוך הבנק המרכזי".

  

סטנלי פישר וג'נט ילן סטנלי פישר וג'נט ילן צילום: מיקי אלון, בלומברג

 

גם הגרדיאן שיבח

 

"נגיד בנק ישראל לשעבר, הפרופ' סטנלי פישר, ניחן ביכולות אנליטיות, יכולת שיפוט, רהיטות, מסירות לשנות את העולם ויכולת לגרום לדברים לקרות ובשל כך הוא הבחירה המושלמת לתפקיד סגן יו"ר הפד". כך נכתב בגרדיאן הבריטי. את הדברים כתב פרופסור ג'פרי פרנקל בטור שהתפרסם שכותרתו - "מדוע סטנלי פישר הוא בחירה מצויינת לפדרל ריזרב".

 

פרנקל כתב כי פישר הוא הבחירה המושלמת לתפקיד סגנה של ג'נט ילן בשל השילוב של יכולותיו ונסיונו הרב וכן הדרך שבה הוא מתנהל - בהומור ובקור רוח. עוד נכתב כי במהלך הקריירה האקדמית שלו פישר היה אחד החוקרים המוכשרים של הכלכלה המוניטרית.

 

עוד נכתב כי פישר צבר נסיון רב בניהול משברים, הן במהלך כהונתו בקרן המטבע הבינלאומית בשנות ה-90' והן בשנות כהונתו כנגיד בנק ישראל במהלך המשבר הפיננסי העולמי בשנים 2009-2008.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x