$
כלכלה ומדיניות

שיא בפילנתרופיה: בלומברג הוציא כ-650 מיליון ד' מכיסו כראש עיריית ניו יורק

מייקל בלומברג הוא ראש העיר הראשון שוויתר על משכורת בסכום מצטבר של 2.7 מיליון דולר, מימן ארוחות הבוקר לעובדיו, טס במטוס פרטי על חשבונו והשקיע 5 מיליון ד' לשיפוץ מעונו הרשמי. אז למה יש ניו יורקרים שלא מתרשמים מהתרומה?

סוכנויות הידיעות 12:4731.12.13

מייקל בלומברג עוזב השבוע את משרד ראש עיריית ניו יורק לאחר 12 שנים בתפקיד. הוא אמנם ייזכר כמי שעזר להוריד את רמת הפשע בעיר לשפל ושינה את קו הרקיע, אך בדיקה של הניו יורק טיימס מגלה כי הוא שבר שיאים גם בתחום נוסף – כמות הכסף שיצא מכיסו הפרטי במסגרת תפקידו כראש עיר. 

 

מבדיקת העיתון, שכללה סקירת מסמכים ציבוריים, מסמכי נסיעות, מאגרי מידע פילנתרופים וראיונות עם העובדים, עולה כי בלומברג הוציא לפחות 650 מיליון דולר על שורה ארוכה של הטבות ובונוסים, קמפיינים פוליטיים ותרומות לארגוני צדקה, זאת בנוסף לנסיעות שערך בתוקף תפקידו כראש העיר.

 

בלומברג. שילם לעיר יותר משהיא שילמה לו בלומברג. שילם לעיר יותר משהיא שילמה לו

 

בלומברג לדוגמה אוהב דגים טרופים, ולכן לאחר שנבחר לראשונה לתפקיד התקין שני אקווריומים ענקיים בבניין העירייה ושילם עליהם מחשבונו הפרטי. העלות של ניקוי האקווריומים בכל שבוע ב-12 השנים האחרונות מסתכמת לבדה ב-62,400 דולר. כמו כן, הוא אוהב לנשנש, ולכן הוא שילם כדי לספק לעובדים שלו ארוחת בוקר קלה (קפה, בייגל ויוגורט) וארוחת צהריים (סלט טונה, כריכי חמאת בוטנים ופירות), הארוחות הללו עלו לו 890 אלף דולר. מעבר לכך, בלומברג מעדיף טיסות מהנות וללא בעיות, כך שבכל נסיעה ביחד עם העוזרים שלו בין אם מדובר בקפיצה לאולבני או ביקור באתונה, הוא טס במטוס פרטי. תג המחיר של הטיסות עומד על 6 מיליון דולר, מתוכם 500 אלף דולר בלבד על נסיעה שלו ביחד עם עוזרים ואבטחה לסין. הוא אף השקיע 5 מיליון דולר לשיפוץ המעון הרשמי של ראש העיר, אף שהוא מעולם לא התגורר בו.

 

ההוצאות הללו מגיעות בעוד הוא עצמו ויתר על המשכורות של 2.7 מיליון דולר שהגיעה לו והסכים לשכר של דולר אחד בלבד. מכאן הטענה כי בעוד שבעבר העיר שילמה לראשי העיר שלה, בלומברג שילם להיות ראש עיר.

 

הכספים שהוציאו עבור ההטבות מצטרפים ל-263 מיליון דולר שהזרים מהונו הפרטי, המוערך ב-27 מיליארד דולר, לשלושת קמפייני הבחירות שלו. הוא תרם עוד 263 מיליון דולר לארגוני צדקה בתחום האמנויות, הבריאות והתרבות שפועלים בניו יורק. ההון של בלומברג עזר לו גם לקדם יוזמות הקרובות לליבו. הוא השקיע 7 מיליון דולר בתכנית לפיקוח על נשק ועוד 5.7 מיליון דולר על רפורמת הגירה.

 

עם זאת, הניו יורקים חלוקים בדעתם האם כל הכסף הזה הפך את בלומברג לראש עיר טוב יותר. בסקר שערך העיתון באוגוסט נמצא כי 30% מהנשאלים חושבים שההון עזר לבלומברג להיות ראש עיר טוב יותר, בעוד ש-27% חשבו שהוא דווקא הפריע לו.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x