$
כלכלה ומדיניות

"בלאק פריידיי" בארה"ב: 140 מיליון אמריקאים מסתערים על החנויות

הרשתות הקמעוניות נערכו מראש לאירועי "יום שישי השחור", ועיבו את מערכי האבטחה ואת שירותי הלקוחות

סוכנויות הידיעות 23:1729.11.13

כ-140 מיליון אמריקאים עורכים היום (ו') את קניותיהם לחגים במסגרת "בלאק פריידיי", יום השישי לאחר חג ההודיה, שבו מתחילים בארה"ב את הרכישות לחג המולד.

 

כחלק מההיערכות מחזקות הרשתות הקמעוניות את מערכי האבטחה שלהן בדרכים שונות, כגון צוותי סיור על אופני סגוויי. כמו כן, יהיו בקניונים הופעות חיות במטרה להסיח את דעתם של הקונים, ולמנוע פשיטות על המוצרים שבמבצעים. רשתות מובילות כגון וול מארט משתמשות בשיטות שונות להגבלת מלאי מוצרי יוקרה בחנות, כגון אייפדים ותכשיטים, כדי למנוע גניבות.

 

יום שישי השחור יום שישי השחור צילום: בלומברג

 

ארגון הקמעונאים האמריקאי פרסם הנחיות לניהול המונים. הארגון ממליץ לחנויות להתכונן לאירועים המוניים כגון "פלאש מוב", תורים ארוכים של לקוחות נזעמים וחדרי שירותים עמוסים יתר על המידה. את ההנחיות מפרסם הארגון מידי שנה מאז שב-2008 נרמס למוות עובד של וול מארט בשל הסתערות המונית ביום שישי השחור.

 

רשת וולמארט מחלקת השנה צמידים בעת אירועי המכירות המיוחדים, שיוכרזו משש עד שמונה בערב. אותם הלקוחות שיקבלו את הצמידים יוכלו לחזור שעתיים לאחר הארוע כדי לאסוף את מוצריהם.

 

בשנים האחרונות החלו הרשתות הגדולות את מבצעי הקניות מוקדם יותר, והציעו מבצעים כבר בתחילת נובמבר. זה גרם לכך שהמכירות ב"יום שישי השחור" קצת ירדו.

 

קרייג ג'ונסון, מנהל רשת קימעונאית, מרגיש את הירידה בהיקף הקניות: "יום שישי השחור הפך ליום שישי האפור. הוא נמשך למעשה מתחילת נובמבר".

 

גם המשבר הכלכלי עדיין משפיע על האמריקאים, שלא ממהרים להכניס את היד לכיס. בשנתיים האחרונות חלה אמנם התאוששות בשוק העבודה והנדל"ן. הקניות בחודשיים הראשונים של השנה עלו ב-3.9% לעומת השנה שעברה (שבה הייתה עלייה של 3.5%), אבל הן עדיין נמוכות ב-6% מהיקף המכירות לפני ההאטה הכלכלית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x