$
כלכלה ומדיניות

היסטוריה בז'נבה: איראן והמעצמות הגיעו להסכם

שרי החוץ של המדינות הודיעו כי הגיעו להסכם ביניים עם איראן על תוכנית הגרעין שלה. שר החוץ של איראן כתב בפייסבוק: "יש הכרה בזכותנו להעשרה", אולם ג'ון קרי הבהיר: "אין לה שום זכות להעשיר" והוסיף כי יש עוד עבודה. שר החוץ הבריטי צייץ: "תוכנית הגרעין לא תתקדם במשך חצי שנה". אובמה: ההסכם ימנע מאיראן לפתח פצצה

כתבי ynet 07:1124.11.13
עושים היסטוריה: לאחר עשור של מחלוקת ובתום דיונים ארוכים שנמשכו למעלה מהמתוכנן הודיעו הלילה (א') שרי החוץ של שש המעצמות - ארצות הברית, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה - כי הצליחו להגיע להסכם הביניים עם איראן בנוגע לתוכנית הגרעין שלה. טרם ידועים פרטי ההסכם שעליו צפויים לחתום הצדדים בארמון האומות בז'נבה, הסמוך למלון אינטרקונטיננטל שבו נערכו הדיונים המפרכים. סבב השיחות הנוכחי, השלישי מאז אוקטובר האחרון, היה אמור להסתיים שלשום, אך נמשך לתוך השעות הקטנות של ליל ראשון.

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הסכם הגרעין עם איראן הוא צעד ראשון חשוב לעבר פתרון כולל. הוא הוסיף כי במסגרת ההסכם איראן לא תוכל להשתמש בצנטריפוגות המתקדמות שלה, והבהיר שההסכם קוטע את דרכה של איראן לעבר פיתוח פצצה. הוא הבהיר כי אם איראן לא תעמוד בהתחייבויותיה לחצי השנה הקרובה, יוחזרו הסנקציות שהוסרו, וציין: "ארה"ב נחושה ומחויבת לבעלות בריתנו, במיוחד ישראל והשותפות שלנו במפרץ, שיש להן סיבות טובות להיות ספקניות לגבי הכוונות של איראן".

 

אובמה מציג את עיקרי ההסכם

 

עיקרי ההסכם כפי שהציג אובמה:

 

איראן מחויבת לעצור רמה מסוימת של העשרת אורניום ולנטרל חלק מהמאגרים שלה.

איראן אינה יכולה להשתמש בדור הבא של צנטריפוגות להעשרת אורניום. איראן אינה יכולה להרכיב או להפעיל צנטריפוגות חדשות, והפעילות של הצנטריפוגות הקיימות תהיה מוגבלת.

איראן תעצור את העבודה באתר הפלוטוניום.

פיקוח חדש יספק גישה אינטנסיבית למתקני הגרעין באיראן, ויאפשר לקהילה הבינלאומית לוודא שהיא ממלאת את התחייבויותיה.

 

חותמים בז'נבה. מנהיגי שש המעצמות ואיראן חותמים בז'נבה. מנהיגי שש המעצמות ואיראן צילום: רויטרס

  

טלפון מאובמה להרגיע את נתניהו

 

בישראל תקפו בחריפות את ההסכם. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר ל-ynet שאין בו שום דבר חיובי, וכי הוא יוליד כבר כעת מרוץ חימוש גרעיני באזור. גורם בכיר בממשל האמריקני אמר כי אובמה ישוחח היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויעדכן אותו לגבי ההסכם. עוד נמסר כי גורמים בארה"ב ישוחחו עם מקבליהם בישראל לגבי הדאגות בירושלים.

 

מזכיר המדינה ג'ון קרי הבהיר: "כדי להבטיח שהתנאים האלה יתקיימו, איראן התחייבה לאפשר פיקוח, וזה הצעד הראשון. אין משמעות הדבר שלאיראן יש זכות להעשרה, לא משנה מה הפרשנות, זה לא במסמך הזה. אין לה שום זכות להעשיר. התוכנית שלה נתונה למו"מ".

 

בהמשך אמר קרי במסיבת עיתונאים בז'נבה כי ההסכם עם איראן מאפשר לה זמן ומרחב להוכיח שפניה לשלום ובו בזמן "יהפוך את בעלי בריתנו באזור לבטוחים יותר. גם את ישראל. אנחנו מכבדים את ישראל ואת ראש הממשלה נתניהו. נתניהו הוא חבר". קרי הוסיף כי שוחח עם נתניהו על הנושא בימים האחרונים והבהיר: "אין שום הבדל בין ארצות הברית לישראל לגבי המטרה הסופית, גם אם יש הבדל בטקטיקה".

 

קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי והמשלחת האיראנית קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי והמשלחת האיראנית צילום: אי פי איי

 

קרי גם שיבח את איראן ואמר: "שר החוץ האיראני מוחמד זריף הגיע לכאן ועבד קשה". קודם לכן צייץ: "הסכם בז'נבה: צעד ראשון שהופך את העולם לבטוח יותר. יש עוד עבודה".

 

שר המודיעין יובל שטייניץ אמר: "התיקונים שהוכנסו ברגע האחרון רחוקים מלהניח את דעתנו, וההסכם היה ונשאר הסכם גרוע שיקשה על השגת פיתרון קבע הולם. ישראל אינה יכולה לקחת חלק בחגיגה הבינלאומית המבוססת על הולכת שולל איראנית ועל מרמה עצמית".

  

בכיר אמריקני אמר שאיראן התחייבה במסגרת ההסכם לאפשר לאו"ם לפקח פיקוח הדוק על תוכנית הגרעין שלה. בנוסף, איראן תקפיא ההתקדמות בתוכניתה הגרעינית בין השאר בכור באראק. עוד לפי הבכיר, ההסכם כולל הסרה של סנקציות מוגבלות בלבד, ולפי ההערכה בבית הלבן יעניק לאיראן רק כ-7 מיליארד דולר.

 

ציוצי ניצחון

 

סבב השיחות הנוכחי, השלישי מאז אוקטובר האחרון, היה אמור להסתיים שלשום, אך נמשך לתוך השעות הקטנות של ליל ראשון. החל משעות הבוקר המאוחרות בשבת הסתגרו נציגי המעצמות בחדרי הדיונים מבלי שיצאו לדבר עם הכתבים המסקרים את השיחות. העיתון הבריטי "הגרדיאן" דיווח הלילה מפי דיפלומטים בריטים שנותרה מחלוקת על "כמה מילים בודדות".

 

בשעות הקטנות של הלילה הגיעה האישור. עם צאתו ממלון אינטרקונטיננטל חייך שר החוץ הצרפתי לורן פביוס והניף את אגודלו כאות לניצחון. שר החוץ הבריטי וויליאם הייג צייץ: "ההסכם הוא צעד ראשון חשוב ומעודד עם איראן. תוכנית הגרעין לא תתקדם במשך שישה חודשים, וחלקים ממנה יחזרו אחורנית. ההסכם מראה שאפשר לעבוד עם איראן".

 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף הניף את ידיו כשיצא מהמלון ואמר "יש לנו עסקה". הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "יש הכרה בזכותנו להעשרה". בהמשך הבהיר: "ההסכם חשוב, אך הוא רק צעד ראשון". נשיא איראן חסן רוחאני צייץ בטוויטר: "העם האיראני הצביע עבור מתינות. המחויבות והמאמצים הרבים של צוותי הדיונים יפתחו אופקים חדשים".

 

אמש עוד הבהיר סגן שר החוץ האיראני וראש המשלחת האיראנית לשיחות, עבאס אראקצ'י, כי איראן לא תסכים לשום עסקה עם שש המעצמות שלא תכיר בזכותה להעשיר אורניום. בסופו של דבר ה"זכות" שהייתה במחלוקת לא מצוינת מפורשות, אך במשתמע הסכימו המעצמות להמשך העשרה מוגבלת. 

 

רוצים לבנות עוד שני כורים

 

אתמול - במהלך המשא ומתן המרתוני בז'נבה - הודיע סגן ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן (AEOI), חוסיין חלפי, כי בכוונת ארצו לבנות עוד שני כורים בעתיד הקרוב, נוסף על הכור בבושהר.

 

על פי דיווח מוקדם ב"ניו יורק טיימס", במסגרת ההסכם שמונח על שולחן הדיונים, איראן אמורה לנטרל את מאגר האורניום המועשר עד 20% שברשותה. על פי גורם מערבי רשמי, נטרול מאגר האורניום המועשר ייעשה באמצעות דילולו של החומר או על ידי הפיכתו למוטות דלק או לאבקת אורניום - חומר שמשמש לדלק גרעיני - כך שהיא לא תוכל להשתמש בו כדי לייצר נשק גרעיני.

 

בשבועות האחרונים הביעה ישראל התנגדות לחתימה על הסכם גרעין, שאף הפכה לעימות גלוי עם ארה"ב ובפרט עם מזכיר המדינה ג'ון קרי. ראש הממשלה בנימין נתניהו וכמה משריו ניסו להשפיע על תוכן ההסכם באמצעות ראיונות לתקשורת ושיחות עם בכירים במערב במטרה לשכנע אותם לשנות את העסקה המסתמנת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x