$
כלכלה ומדיניות

אובמה: "לא היו מנצחים בסכסוך שגרם להשבתת שירותי הממשל הפדראלי"

המטרות החדשות שהציב נשיא ארה"ב - תכנון ארוך טווח של תקציב הממשלה הכולל קיצוצים בהוצאות, הצעת חוק לרפורמה בחקלאות והצעת חוק לתיקון מערכת ההגירה

סוכנויות הידיעות 19:3517.10.13
הנשיא אובמה אמר היום (ה') כי "לא היו מנצחים" בסכסוך התקציבי עם הריפובליקאים שגרם להשבתת שירותי הממשל הפדראלי ולמחלוקת סביב תקרת התקציב, והמחוקקים יצטרכו לעבוד קשה בכדי להחזיר את אמונם של האמריקאים.

 

"העם האמריקאי מאס לחלוטין בוושינגטון", אמר אובמה במהלך דבריו בבית הלבן. הנשיא אמר כי ניתן להתאושש באמצעות שלושה אמצעים: תכנון ארוך טווח של תקציב הממשלה הכולל קיצוצים בהוצאות, אך משמר את התוכניות החיוניות; הצעת חוק לרפורמה בחקלאות; והצעת חוק לתיקון מערכת ההגירה "ההרוסה". "אנחנו יכולים לבצע זאת עד סוף השנה, אם נתמקד בעם האמריקאי", אמר אובמה.

 

השירותים הפדראליים הושבתו למשך 16 יום וארה"ב התקרבה לחדלות פירעון לאחר שהריפובליקנים סירבו לאשר את התקציב הכולל מימון של תוכנית "אובמה-קר". הדבר גם מנע את תקרת החוב של ארה"ב. לפנות בוקר, סמוך למועד האחרון להעלאת תקרת החוב, אושר ההסכם בין הצדדים שמאפשר את סיום ההשבתה ומאריך את סמכות גיוס החוב של הממשלה, מה שמנע את חדלות הפירעון הפוטנציאלית. הצעדים שהוסכם עליהם הם זמניים: הצעת החוק החדשה מאפשרת את מימון הממשלה עד ה-15 בינואר, סמכות הגיוס של הממשלה באמצעות העלאת תקרת החוב תפוג ב-7 בפברואר.

 

ברק אובמה, נשיא ארה"ב ברק אובמה, נשיא ארה"ב צילום: בלומברג

 

לא ברור מה מידת הפגיעה שספגה המפלגה הרפובליקנית, שהתעקשה ליצור משבר בתקווה לאלץ את הנשיא אובמה לדחות את מימוש חוק הרפורמה בבריאות "אובמה-קר", ונכשלה לחלוטין אל מול האסטרטגיה של אובמה. הנשיא האמריקאי בחר שלא למצמץ ולא לוותר לרפובליקנים בניסיון לסחוט את השינויים ברפורמה בבריאות. הוא פשוט לחץ על המחוקקים לעשות את את מה שבעיניו הקונגרס חייב לעשות: לאשר תקציב ולפרוע חובות.

 

יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, שתמרן בין הקיצונים ממסיבת התה לבין המתונים במפלגתו,

שדרשו להצביע בהקדם כדי למנוע קטסטרופה כלכלית, אמר לתחנת רדיו באוהיו: "עשינו כמיטב יכולתנו לעצור את 'אובמה-קר'. נלחמנו היטב ולא ניצחנו".

 

הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר מניו יורק אמר שהלקח של הרפובליקנים הוא שלא יעזו שוב לדרוש לבטל את הרפורמה בבריאות תחת איום של השבתת המשק האמריקאי ודירדור כלכלת ארה"ב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x