$
כלכלה ומדיניות

איטליה: ברלוסקוני קרא לשריו לפרוש מהקבינט - מהלך שעשוי להפיל את הממשלה

רה"מ אנריקו לטה צפוי לערוך שיחות למציאת רוב בפרלמנט שיתמוך בקבינט החדש, כך שלא ייאלץ להכריז על בחירות חדשות, 7 חודשים בלבד לאחר הקודמות

סוכנויות הידיעות 12:2529.09.13

סילביו ברלוסקוני, מנהיג מפלגת ימין-מרכז באיטליה, הורה ביום שבת לשריו לפרוש מהקבינט, מהלך שצפוי להפיל את הממשלה בראשותו של אנריקו לטה, ולהגביר את הכאוס ששולט בכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו. לטה צפוי להתחיל לערוך שיחות למציאת רוב חדש בפרלמנט שיתמוך בקבינט החדש, כך שלא ייאלץ להכריז על בחירות חדשות שבעה חודשים בלבד מאז הקודמות.

המתח בין המפלגה הדמוקרטית בראשותו של לטה ומפלגת חירות העם של ברלוסקוני הלך וגבר בשבועות האחרונים, על רקע הניסיונות להדיח את ברלוסקוני מפעילותו בפרלמנט בשל הרשעתו בהונאת מס. בפגישת הקבינט האחרונה, שנערכה ביום שישי, שני הצדדים לא הצליחו להסכים על הצעדים הנחוצים כי לצמצם את הגירעון התקציבי של המדינה. כמו כן, ברלוסקוני ממשיך להתנגד נחרצות לתכנית להעלאות את מס הרכישה, שאמורה להיכנס לתוקף ביום שלישי.

 

"איני רואה בחירות, לא נלך לבחירות אלא נמצא פתרון בפרלמנט", אמר בראיון לערוץ טלוויזיה מקומי סגן שר הכלכלה סטפנו פאסינה. נשיא איטליה ג'ורג'יו נפוליטנו הביע גם כן את דעתו נגד הליכה לבחירות. "אנחנו זקוקים לפרלמנט שדן בנושאים ועובד, לא שמתפרק כל כמה זמן", אמר במהלך ביקור בנאפולי. "איננו זקוקים לקמפיין בחירות, אנחנו זקוקים להמשכיות של פעילויות, החלטות וצעדים של הממשלה שנועדו לפתור את הבעיות של המדינה הזו".

 

סילביו ברלוסקוני. המתח בין מפלגתו לזו של לטה הלך וגבר סילביו ברלוסקוני. המתח בין מפלגתו לזו של לטה הלך וגבר צילום: בלומברג

 

עם זאת, חוסר היציבות הפוליטי במדינה מקשה גם כך לממשלה לקדם רפורמות הנחוצות למדינה כדי להיחלץ ממיתון שנמשך כבר שנתיים וחצי, חוב ציבורי של 2 טריליון יורו ושיעור אבטלת צעירים בגובה 40%. ההתפטרות של השרים תוביל לדחייה נוספת ביישום הרפורמות. "כל כך הרבה אמצעים שעבדנו עליהם בסכנה כעת של דחייה", אמר שר העבודה אנריקו ג'ובאני. "ביום שני עלויות ההלוואה שלנו יטפסו בנקודות רבות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x