$
כלכלה ומדיניות

צעדי הצנע הכואבים הקפיצו את העודף התקציבי של יוון

משרד האוצר היווני דיווח על עודף של 2.6 מיליארד יורו בתקציב יולי, אך גם על התכווצות של 4.6% בכלכלת המדינה ברבעון הקודם. הממשלה רשמה הפרטה מוצלחת ראשונה, אך נראה שלא תעמוד ביעד ההכנסות שהציבה לעצמה מפעילות זו השנה

סוכנויות הידיעות 19:1213.08.13

שש שנים לתוך המיתון הקשה שפוקד את יוון, נראה שמדיניות הצנע המחמירה שנוקטת הממשלה מתחילה להראות פירות ראשונים וצנועים.

 

משרד האוצר היווני דיווח אתמול על עודף של 2.6 מיליארד יורו במאזן התקציבי בחודש יולי, זאת לעומת גירעון של 3.1 מיליארד יורו בתקופה המקבילה אשתקד.

 

עם זאת, מידע נוסף שפרסם משרד האוצר באתונה מעיד על המחיר הכבד ששילמה כלכלת המדינה על מדיניות הידוק החגורה של הממשלה, כאשר הכלכלה היוונית התכווצה ב־4.6% ברבעון השני של 2013.

 

מפגינים ביוון מפגינים ביוון

אף שהתכווצות הכלכלה היתה מתונה יחסית לרבעונים קודמים, היא העלתה ספקות באשר ליכולתה של יוון לצאת מהמיתון בטווח הנראה לעין, והאפילה על האופטימיות שעורר העודף הקטן בתקציב.

 

כך, אף כי בכירים באיחוד האירופי הבטיחו לסייע ליוון להפחית את החוב שלה אם היא תדבוק בתוכנית הצנע שלה, התגובות לנתונים החדשים היו מעורבות. דייגו איסקרו, כלכלן בחברת המחקר IHS, אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" ש"ההגעה לעודף תקציבי היא מפתח לגיוס תמיכה נוספת מהאיחוד האירופי". מנגד, אמר דובר משרד האוצר הגרמני, המממן העיקרי לסיוע שמקבלת יוון מהאיחוד, ש"תספורת נוספת לחוב היווני לא באה בחשבון".

 

בתוך כך אתמול הצליחה יוון לבצע את המכירה הראשונה של נכס ממשלתי, בעסקה שנועדה להעשיר מעט את קופת המדינה הריקה. שליש מרשות ההימורים הממשלתית נמכר לקבוצת משקיעים צ'כית בתמורה ל־652 מיליון יורו. למרות ההצלחה, נראה שממשלת יוון לא תצליח לעמוד ביעד ההכנסות השנתי שהציבה לעצמה ממכירת נכסים ממשלתיים, המגיע ל־2.6 מיליארד יורו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x