$
כלכלה ומדיניות

"הבנק המרכזי בארה"ב חייב לסיים במהירות את תוכנית רכישות האג"ח"

נשיא הבנק הפדרלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, טוען כי ארצות הברית כמעט ולא התקדמה בנושא הפחתת החוב שלה

סוכנויות הידיעות 19:1127.07.13
הבנק המרכזי בארצות הברית חייב לסיים במהירות את תכנית רכישת האג"ח, שממילא סיומה נראה "באופק", כך טען בכיר בבנק הפדאלי המרכזי בראיון למגזין גרמני.

 

במאי עורר יו"ר הבנק בן ברננקי סערה בשווקים לאחר שהודיע כי הבנק עשוי לצמצם את תכניות התמריצים במידה והכלכלה תשתפר. לדבריו, הבנק קרוב לוודאי יפחית בהמשך השנה את רכישות האג"ח החודשיות, ויפסיק אותן באמצע 2014, זאת כל עוד ההתאוששות הכלכלית תמשיך כמצופה.

 

"הנסיגה שלנו מתכנית התמריצים חייבת להיות מהירה", טוען כעת נשיא הבנק הפדראלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, שנחשב לבעל דעות שמרניות, ומבקר עיקש של הסיבוב האחרון של תכנית רכישת האג"ח.

 

יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי צילום: בלומברג

 

"בפגישה האחרונה של קובעי המדיניות התברר כי סיום לרכישות האג"ח נמצא באופק", אמר בראיון למגזין WirtschaftsWoche. לאקר הצביע על האינפלציה הנמוכה יחסית וטען כי ירידה מהירה מהצפוי בשיעור האבטלה בארה"ב מספיקה כדי להתחיל ולצמצם את התכנית.

 

"ראשית כל, עלינו לסיים במהירות האפשרית את הרכישות החודשיות של אג"ח מגובות משכנתאות", אמר בראיון. לדבריו, אין זה תפקידו של הבנק המרכזי להעניק תמיכה מועדפת לסקטור אחד על פני אחר. עוד הוסיף כי ארצות הברית כמעט ולא התקדמה בנושא הפחתת החוב שלה, ולמעשה רק מצאה פתרונות זמניים שהחזיקו מעמד בכל פעם רק כמה חודשים.

 

"צריך פיתרון יציב, ומהר"

 

אולם לאקר ציין כי הוא מקווה שהתכנון לצמצם את תכנית רכישות האג"ח עוד השנה והעלאת שיעורי הריבית תחייב את הקונגרס האמריקאי להגיע להסכמה מהירה יותר בנוגע להפחתת החוב. "אנחנו זקוקים לפתרון יציב וכמה שיותר מהר".

 

בכל מקרה, מדגיש לאקר כי מחליפו של ברננקי בתפקיד החל מינואר 2014 ייאלץ למצוא דרך לסגת מתכנית רכישת האג"ח מבלי לזעזע את השווקים.

 

כמו כן, לאקר מאמין כי יש לעשות יותר כדי לוודא שיחוקקו חוקים שימנעו חילוצים עתידיים של בנקים על ידי הממשלה. מבחני הלחץ, הם צעד לדעתו בכיוון הנכון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x