$
כלכלה ומדיניות

מדליף תוכנית הריגול נחת ברוסיה, בארה"ב תוקפים: "פוטין ידע"

שעות לאחר שארה"ב ביקשה מהונג קונג להסגיר את אדוארד סנודן, הוא נחת במוסקבה. האם רוסיה היא היעד הסופי?

הראל עילם ו-ynet 19:0323.06.13
אדוארד סנודן, מדליף תוכנית הציתותים החשאית של הממשל האמריקאי, נחת במוסקבה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית איטר-טס, שעות אחרי שבסין דיווחו על עזיבתו של סנואודן את הונג קונג. עם זאת ייתכן כי רוסיה אינה היעד הסופי, וכי סנודן יועבר לאקוודור, קובה או איסלנד.   

בארה"ב כבר מפנים האשמות קשות אל מוסקבה, וסנאטור בכיר האשים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי ידע שסנודן בדרכו לרוסיה. הוא הזהיר כי לדבר יהיו השלכות חמורות על היחסים בין המדינות. 

 

אדוארד סנודן אדוארד סנודן צילום: רויטרס

 

ממשלת הונג קונג מצדה מסרה בהצהרה רשמית כי סנודן "עזב מרצונו למדינה שלישית במסגרת חוקית ונורמלית". היא הודתה כי קיבלה בקשת הסגרה מארה"ב, אולם טענה כי המסמכים לא ענו לגמרי על הדרישות של חוקי הונג קונג, ולכן לא היתה יכולה למנוע מסנודן לעזוב את שטחה. לפי ההודעה, הונג קונג יידעה את ארה"ב לפני עזיבתו של סנואודן.

 

מוקדם יותר היום, נציגים של אתר ההדלפות ויקיליקס הודיעו כי סייעו לסנודן לברוח מהונג קונג לרוסיה. אלופר ויגניר, איש עסקים איסלנדי המקושר לאתר ויקיליקס, הציע לפני כמה ימים להבריח את סנודן לאיסלנד במטוס פרטי, במידה שהממשלה שם תעניק לסנודן מקלט מדיני. 

 

סנודן, עובד קבלן לשעבר ב-CIA וב-NSA, הביא לתודעת הציבור את אחת מפרשות הריגול הממשלתי הגדולות והנרחבות בהיסטוריה: PRISM, מאמץ ממשלתי אמריקאי לקבל גישה לכל תעבורת הרשת ולנתוני חברות האינטרנט הגדולות.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x