$
כלכלה ומדיניות

הנס של קליפורניה: מגירעון לעודף תקציבי של מיליארד דולר

הגירעון של קליפורניה היה כ-60 מיליארד דולר ב-2010, אך שורה של קיצוצים בהוצאות המדינה הביאה למפנה. בכוונת המושל לשמור את הכסף למיתון נוסף. גם מושלי ויסקונסין וקונטיקט בישרו על עודף תקציבי

סוכנויות הידיעות 23:0126.05.13

לאחר שנים של גירעון תקציבי נאלצת מדינת קליפורניה - הכלכלה השמינית בגודלה בעולם - להתמודד עם צרות של עשירים.

 

מושל המדינה ג'רי בראון הודיע כי עודף תקציבי של 1.2 מיליארד דולר צפוי להצטבר בקופת המדינה בשלוש השנים הקרובות.

 

תחזית אופטימית יותר, של לשכת האנליסטים המשפטיים העצמאים של קליפורניה, העריכה את העודף התקציבי הצפוי במדינה ב־4.4 מיליארד דולר. הודעתו של בראון מגיעה שלוש שנים בלבד לאחר שקליפורניה מצאה עצמה בגירעון תקציבי של 60 מיליארד דולר.

 

וניס ביץ', קליפורניה וניס ביץ', קליפורניה צילום: שאטרסוק

 

"הניו יורק טיימס" דיווח כי למרות אופיין החיובי של החדשות סביר להניח שמדובר ביריית פתיחה למאבקים בבתי המחוקקים של המדינה על הדרכים שבהן יש להשתמש בכסף. לאחר הבחירות שנערכו בנובמבר זכתה המפלגה הדמוקרטית לרוב של שני שלישים באסיפה הכללית ובסנאט של קליפורניה. עם זאת, נראה שהרוב המוחץ של המפלגה בבתי המחוקקים לא ימנע מאבקים בין נציגיה.

 

במוקד המחלוקת עומדת השאלה אם יש להשתמש בעודף התקציבי המפתיע כדי לבטל כמה מהקיצוצים שהושתו בהוצאות המדינה, או שמא יש לשמור את הכסף לסיוע בהתמודדות עם מיתון כלכלי שעלול להיווצר בעתיד.

 

 צילום: איי אף פי

 

לפחות שבע מדינות נוספות בארה"ב, ובהן קונטיקט, ויסקונסין ויוטה, הודיעו בשבועות האחרונים על עודף תקציבי עתידי, וגם בהן צפויים להתעורר מאבקים סביב השימוש שיש לעשות בכסף שהתפנה.

 

בקליפורניה המחלוקות על העודף התקציבי מעידות על החששות הקיימים שמדובר באירוע חד־פעמי, שמקורו במסים שנגבו מתושבים שנפטרו מאחזקות פיננסיות לקראת ביטול הטבות המס הפדרלי מימי הנשיא בוש.

 

המושל בראון, דמוקרט המצדד בשמרנות פיסקאלית, כבר הודיע כי צריך לשמור את הכסף ל"יום גשום". חבר האסיפה הכללית של קליפורניה, בוב בלומנפלד מהמפלגה הדמוקרטית, יצא נגד כוונותיו של המושל. "הקיצוצים גרמו לכאב רב בקליפורניה, ואי אפשר להתעלם מכך", אמר בלומנפלד והוסיף כי ההערכה של המושל על העודף התקציבי נכונה "רק אם אתה חוזים את התרחיש הגרוע ביותר בכל סעיף".

 

טענות נוספות שהושמעו כלפי התוכניות של בראון לשמור את הכסף ליום סגריר התייחסו למצוקתם של עניי העיר, שקוראת לפתרון מיידי.

 

כאמור, מדינות נוספות הודיעו באחרונה על עודף תקציבי. בקונטיקט הודיע המושל על צפי לעודף של 150 מיליון דולר בתקציב המדינה, ואילו בוויסקונסין צפוי עודף של 2.1 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x