$
כלכלה ומדיניות

"ראש הממשלה אנריקו לטה הוא הרופא עבור איטליה החולה"

אחרי חודשיים של מבוי סתום פוליטי הושבעה ממשלה באיטליה. התגובות נעו בין תשבוחות של פרשנים על "ריבוי נשים ופרצופים חדשים", לבין ספקנות באשר ליכולתה של קואליציה המאחדת שני פלגים יריבים לחלץ את המדינה מהמשבר הכלכלי

סוכנויות הידיעות 23:4228.04.13

המבוי הסתום הפוליטי שאליו נקלעה איטליה מאז הבחירות הכלליות שנערכו בפברואר הגיע היום לסיומו עם השבעתה של ממשלה חדשה. 

הקואליציה החדשה עלולה, עם זאת, להעלות את איטליה על דרך חתחתים, שכן היא מאחדת בין שני פלגים יריבים - המפלגה הדמוקרטית של ראש הממשלה הנכנס אנריקו לטה, ומפלגת החירות של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני. "זו היתה הממשלה היחידה שניתן היה להרכיב", הודיע נשיא איטליה החדש־ישן ג'ורג'יו נפוליטאנו במעמד ההשבעה בארמון הנשיאות.

 

אנריקו לטה עם הנשיא ג'אורג'יו נפוליטנו אנריקו לטה עם הנשיא ג'אורג'יו נפוליטנו צילום: איי אף פי

 

בעיצומה של ההשבעה ירה אזרח מובטל בשני שוטרים מחוץ למשרדו של שר הפנים ברומא, מרחק ק"מ בלבד מבית הנשיא, ופצע אחד מהם באורח קשה ואת השני באורח בינוני. אתמול לא היה ברור עדיין האם היורה, לואיג'י פרטי, תושב קלבריה מוכת האבטלה והפשע בדרום איטליה, ביקש באופן זה להביע מחאתו נגד המצב.

 

הדיונים הקואליציוניים לקראת הקמתה של הממשלה החדשה היו ססגוניים לא פחות מהתוצר של הדיונים הללו, שכן עירבו בני משפחה אחת המייצגים את שני צדי המתרס. ראש הממשלה לטה (46), הנחשב לתומך בלתי מתפשר באחדות המטבע ביבשת, הנו ראש הממשלה הצעיר ביותר שנבחר ברומא זה שנות דור ואחד הצעירים באירופה. דודו, ג'אני לטה (78), משמש שנים רבות כאחד היועצים הפוליטיים הבכירים של ברלוסקוני.

 

להערכת פרשנים קשה לדעת מה תוליד הפשרה ההיסטורית הזו בין מפלגות הימין והשמאל, זאת בעיקר משום שלאיטליה אין ניסיון עבר בכינון קואליציות בסדר גודל כזה.

 

אחת ההערכות היא כי הברית החדשה אינה צפויה לעדנה גם בשל השאיפות הפוליטיות של ברלוסקוני, שלא התמתנו חרף המשבר הכלכלי החמור שאליו גרר את איטליה בכהונתו הקודמת. ברלוסקוני עדיין ניצב בפני האשמות של הונאת מס וקיום יחסי מין עם קטינה, אך סקרי דעת קהל מלמדים שהפופולריות שלו נמצאת בעלייה.

 

הממשלה החדשה תיאלץ להתמודד עם ההידרדרות המדאיגה של הכלכלה, עם הזינוק באבטלה, במיוחד בקרב צעירים, ועם היעדר צמיחה, למרות צעדי צנע שהעבירה ממשלת הטכנוקרטים הקודמת. לטה, המתגאה במספר הנשים הרב בממשלתו ובגילם הצעיר של השרים, אמר כי בכוונתו להסיט את המוקד מהצנע שנכפה על איטליה על ידי קודמו, הטכנוקרט מריו מונטי, שנאלץ לנקוט את הצעדים הללו כדי להגן על איטליה מפני משבר החוב האירופי.

 

לטה הוא "הרופא עבור איטליה החולה", כך אמר יוג'ניו סקאלפארי, ממקימי "לה רפובליקה" וחבר פרלמנט לשעבר. סטפאנו פולי, פרשן מדיני ביומון "איל סולה 24 אורו", שיבח גם הוא את ממשלתו החדשה של לטה באומרו כי היא מצטיינת ב"ריבוי נשים, ריבוי פרצופים חדשים, והרחקת כמעט כל מי שייצגו את המחלוקת ההיסטורית" בין שמאל לימין. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x