שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מרגרט תאצ'ר: מושיעת בריטניה ו"האויבת מבפנים"

האשה הראשונה והיחידה שכיהנה כראש ממשלת בריטניה נפטרה היום. היא תיזכר בעיקר כמי שצמצמה את מעורבות המדינה בכלכלה והורידה מסים אך גם כמי שהגדילה את אי־השוויון וביססה את הממלכה ככלכלה הנשענת בעיקר על המגזר הפיננסי

יואב בורנשטיין, לונדון 21:5608.04.13

סוף עידן בבריטניה. היום הלכה לעולמה ראש הממשלה לשעבר מרגרט תאצ'ר (87), מי שכיהנה בתפקיד משנת 1979 במשך 11 שנים - הכהונה הארוכה ביותר של ראש ממשלה במדינה. תאצ'ר תיזכר בעיקר בשל תמיכתה הבלתי מתפשרת בכלכלת שוק חופשי, שנודעה כ"תאצ'ריזם".

 

לאחר שנבחרה לאשה הראשונה, ועד כה היחידה, בתפקיד ראש ממשלת בריטניה, והיתה, למעשה, האשה הראשונה שעמדה בראש דמוקרטיה מערבית, הובילה תאצ'ר שינויים כלכליים ופוליטיים אדירים בממלכה. העיתון הסובייטי "רד סטאר" (הכוכב האדום) העניק לה את הכינוי "אשת הברזל" ב־1976, אחרי שבנאום שנשאה כמנהיגת האופוזיציה בבריטניה היא מתחה ביקורת על מוסקבה וטענה כי ברה"מ שואפת לשלוט בעולם. הכינוי דבק בה מאז גם לאחר מינויה לראש הממשלה, אך היה חביב עליה מאוד.

 

דיוויד קמרון עם מרגרט תאצ'ר, ב-2010 דיוויד קמרון עם מרגרט תאצ'ר, ב-2010 צילום: אי פי אי

 

עם מקבילה האמריקאי הנשיא רונלד רייגן, שהוביל תהליכים דומים בארה"ב, היא צמצמה את מעורבות המדינה בכלכלה. תאצ'ר ביצעה קיצוצים נרחבים בתקציב, הורידה מסים והפריטה את החברות הממשלתיות הגדולות. כמו כן, היא הוציאה אל הפועל רפורמה שאפשרה למשתמשי הדיור הציבורי בבריטניה לרכוש מהמדינה את הדירות שלהם, רפורמה שנחשבה להצלחה גדולה. בכך הפכו בריטים רבים בפעם הראשונה לבעלי רכוש, אם באמצעות דירות ציבוריות שרכשו מהמדינה ואם דרך מניות שרכשו בחברות שהופרטו.

 

עם התעשיות שהופרטו אפשר למנות את מגזרי החשמל, הגז, הטלפוניה וגם את חברת התעופה הלאומית בריטיש איירווייז. הפרטת הרכבות בבריטניה יצאה לדרך בשלב יותר מאוחר.

 

שברה את איגודי העובדים

 

המטרה המרכזית של המדיניות הכלכלית של תאצ'ר היתה להוריד את האינפלציה, והיא חיזקה את מעמד הסיטי של לונדון כאחד המרכזים הפיננסיים המובילים בעולם. תאצ'ר נחשבת בעיני רבים למי שהצילה את הכלכלה הבריטית מדעיכה והפכה אותה לתחרותית יותר לקראת הכניסה למאה ה־21.

 

 

מנגד, חלק מהרפורמות שהובילה - בהם קיצוצי התקציב והמסים - הגדילו את אי־השוויון במדינה וביססו את בריטניה ככלכלה שהמגזר הפיננסי הוא חלק משמעותי ממנה.

 

בתחילת שנות השמונים, שהתאפיינו בהאטה כלכלית, מגזר הייצור בבריטניה הצטמק במחצית.

 

תאצ'ר נודעה כמי ש"שברה" את האיגודים המקצועיים בבריטניה. על רקע שביתת כורי הפחם שנמשכה שנה היא כינתה אותם "האויב מבפנים" באומרה כי הם מסוכנים ו"קשה יותר להילחם בהם מאשר באויבים מבחוץ". השביתה הגדולה היתה רק חלק מהשביתות הרבות שהוכרזו בבריטניה באותה התקופה, ואשר זכו לכינוי "המחלה הבריטית".

 

"טעויות קשות"

 

כראוי למעמדה כמי שחוללה מהפכה בכלכלה הבריטית ספד לה אתמול "הגרדיאן": "היא השאירה מורשת אשר אומות ומנהיגים שאפו לחקות וליישם". קווי יסוד רבים בכלכלה העולמית בת זמננו - בהם מוניטריות, הפרטות וסחר חופשי - קודמו כתוצאה מהמדיניות שהיא החילה בניסיון לבלום את ההאטה הכלכלית של בריטניה בתקופתה.

 

טון שונה מעט שיקף אתמול קן ליווינגסטון, לשעבר ראש עיריית לונדון מטעם מפלגת הלייבור. בראיון לרשת סקאי הציג ליווינגסטון את עמדת מתנגדיה הבלתי מתפשרים של תאצ'ר וטען כי משבר הדיור הבריטי, כמו גם משברים אחרים בממלכה, הם תוצר התנהלותה הכלכלית. "תאצ'ר יצרה את משבר הדיור של ימינו, היא יצרה את משבר הבנקאות ואת משבר הקצבאות", אמר. "כשהיא חיסלה את המגזר היצרני שלנו, היא החליטה שהיא מסוגלת לחיות בשלום עם שניים או שלושה מובטלים בבריטניה. עם המורשת הזו אנחנו מתמודדים עד היום. למעשה, כל בעיה אמיתית שעמה אנו מתמודדים היום היא תוצאה של הטעויות הקשות שביצעה תאצ'ר", אמר.

 

תאצ'ר גדלה בחבל לינקונשייר שבמזרח אנגליה, בתם של חנווני ותופרת. בגיל 10, כאשר זכתה בתחרות שירה, אמר לה אחד המורים כי היא בת־מזל. "לא היה לי מזל", היא השיבה, "הרווחתי את זה ביושר". תאצ'ר למדה כימיה באוניברסיטת אוקספורד, מה שנחשב להישג כביר עבור מי שהגיעה מרקע פשוט כשלה. תאצ'ר אף נבחרה לנשיאת האגודה השמרנית של האוניברסיטה בשנת 1946. היא נישאה לאיש העסקים דניס תאצ'ר, שהיה גרוש ומבוגר ממנה בעשר שנים והביאה לעולם תאומים, מרק וקרול, בשנת 1953.

 

בתום כהונתה כראש ממשלה פעלה תאצ'ר במסגרת קרן מרגרט תאצ'ר, שקידמה ערכים הקרובים ללבה: כלכלת שוק חופשי וזכויות הפרט. מצב בריאותה הידרדר בשנים האחרונות והיא אושפזה פעמים רבות, עד למותה אתמול. ב־2008 אובחנה כסובלת משיטיון ובערוב ימיה שוכנה במלון ריץ המהודר בלונדון, שם טופלה.

 

הלוויה ממלכתית

 

עם היוודע מותה של תאצ'ר שלחה מלכת בריטניה אליזבת השנייה את תנחומיה האישיים למשפחתה. הלווייתה של תאצ'ר תהיה ממלכתית, בדומה לזו שנערכה עבור הנסיכה דיאנה, ותתקיים בקתדרלת סנט פול בלונדון.

 

בעקבות ההודעה על מותה של תאצ'ר קטע ראש הממשלה המכהן דיוויד קמרון את ביקורו בספרד, כדי לשוב הביתה ולהשתתף בהלווייתה. הוא אף ביטל פגישה שתוכננה להתקיים אמש בפריז עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. "שמעתי על מותה של הגברת תאצ'ר בעצב רב", אמר בהודעה רשמית. "איבדנו מנהיגה גדולה, ראש ממשלה גדולה ובריטית גדולה".

מאוחר יותר אמר קמרון בראיון ל־BBC כי תאצ'ר הצליחה לבצע מהפכה בכלכלה הבריטית, נגד כל הסיכויים. "היא לא רק הנהיגה את המדינה שלנו, היא הצילה אותה. אני מאמין שהיא תיזכר כראש הממשלה הגדולה ביותר שידעה בריטניה בעתות שלום", ציין.

 

ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון ספד לה ואמר, כי הזיכרון שלה יישאר חקוק בלבות הציבור "זמן רב אחרי שהעולם כבר ישכח את החליפות האפורות ששולטות בפוליטיקה היום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x