$
תעשייה ופיננסים

סודות האליטה הפיננסית הגלובלית נחשפים: 120 אלף משתמשים במקלטי מס

הקונסורציום הבין-לאומי של עיתונאים חוקרים חושף פרטים חסויים אודות העלמות מס ושחיתות פוליטית של חברות, פוליטיקאים ואוליגרכים

סוכנויות הידיעות 11:3205.04.13

הכספת האלקטרונית של מערכת חשבונות הבנק הזרים בקאריביים נפרצה וכ-2.5 מיליון קבצים חסויים השייכים לאליטה העסקית והפוליטית הגלובלית, הורדו. כך על פי דיווחי האינטרנשיונל ביזנס טיימס.

 

הקונסורציום הבין-לאומי של עיתונאים חוקרים (ICIJ) בשיתוף פעולה עם 84 עיתונאים מהעיתונים "לה מונד", ה"גרדיאן", ה"וושינגטון פוסט" ועוד למעלה מ-30 גופי מדיה נכנס למאגר נתונים עצום החושף את נתוניהם הפיננסיים של האולטרה-עשירים במה שמכונה על ידי הארגון כ"שיתוף הפעולה חוצה הגבולות הגדול בהיסטוריה".

 

הדוח של ICIJ החושף פרטים חסויים של למעלה מ-120 אלף חברות וקרנות, פוליטיקאים, אוליגרכים, אנשי עסקים, עבריינים וגם אזרחים מהשורה מיותר מ-170 מדינות, מסגיר העברות כספים, קשרים בין חברות, ונתונים המראים כיצד פשטה החשאיות הפיננסית ברחבי העולם המאפשרת לעשירים ולבעלי קשרים להתחמק מתשלום מסים והמלבה שחיתות וקשיים כלכליים במדינות עניות ועשירות כאחד.

 

UBS. חשאיות פיננסית UBS. חשאיות פיננסית צילום: בלומברג

 

זהו גוף המידע הגדול ביותר אי פעם שחשף ארגון עיתונאי בנוגע לניהול כספים בחשבונות מעבר לים. נפח הקצבים גדול פי 160 מזה שנחשף בפרשת וויקיליקס ב-2010. מידע זה מגיע בזמן שאירופה מתמודדת עם משבר כלכלי - משבר המועצם על-ידי האסון הפיסקאלי ביוון שהתלקח עוד יותר בשל העלמות מס וכן על-ידי משבר הבנקים בקפריסין שבהם יש כספים רבים שהגיעו מרוסיה.

 

על פי הדוח שנערך במשך 15 חודשים, חוסר הפיקוח הפיננסי והחשאיות מאפשרים למרמה, העלמות מס ולשחיתות פוליטית לפרוח. בין ממצאי הדוח ישנם פרטים על פרשיות ענק כגון פרשת מגניטסקי - שערוריית ענק של העלמות מס שיצרה מתיחות ביחסי ארה"ב-רוסיה והובילה לאיסור אימוץ יתומים מרוסיה על-ידי אזרחי ארה"ב; הונאת פונזי של איש עסקים מוונצואלה שבה מעורבים מיליוני דולרים ושוחד לגורמים בכירים בממשלת ונצואלה; מעורבותו של איל עסקים בין-לאומי בעסקי בנייה באזרביג'ן בחסות ראש הממשלה איהם אליאב בעודו מנהל את עסקיהן החשאיים של בנותיו מעבר לים ועוד. הדוח אף חושף פרטים היכולים לסייע לחקירות פליליות שהוקפאו בשל חוסר בראיות.

 

בין השמות שעלו בחקירה כמעורבים בעסקים מפוקפקים מופיעה בתו של הדיקטטור פרדיננד מרקוס שרשומה כמוטב לקרן באיי הבתולה. גורמים בממשלת הפיליפינים מבקשים כעת לדעת אם כסף זה הינו חלק מסכום של 5 מיליארד דולר שאגר אביה באמצעות שחיתות.

 

רומני. "הרבה כסף באיי קיימן" רומני. "הרבה כסף באיי קיימן" צילום: בלומברג

 

הנציגות הרוסית בדוח כוללת את אשתו של סגן ראש הממשלה, איגור שובלוב שניהל מגעים עם קפריסין בנוגע לסיוע במשבר הבנקים, וכן שני בכירים מחברת הגז הממשלתית גזפרום. לשלושתם אחזקות באיי הבתולה ושלושתם סרבו להגיב.

 

המסמך מראה כיצד המגה-עשירים משתמשים במנגנונים מורכבים כדי להחזיק בבתי פאר, חפצי אומנות ובנכסים אחרים מבלי לשלם עליהם מסים. על פי הדוח למשל, הברונית כרמן טייסן-בורנמיסה מספרד הידועה כפטרונית אמנויות משתמשת בחברה באיי קוק כדי לרכוש יצירות אומנות.

 

בין כמעט 4,000 שמות של בעלי חשבון אמריקאים מופיע איל הנפט והבנקאות ג'יימס מלון שוויתר על האזרחות האמריקאית שלו ושבבעלותו ארבע חברות באיי הבתולה שבאמצעותם הוא מבצע העברות של מיליוני דולרים בין חשבונות הבנק הזרים שברשותו, על פי הדוח.

 

הדוח מראה כיצד סוכנים המתמחים בניהול חשבונות זרים מסייעים ללקוחותיהם לטוות רשת מסובכת של מבנים פיננסיים בין-לאומיים מורכבים כדי להרוויח הון מבלי לשלם מס. על פי הדוח, הבנקים המובילים משוויץ - UBS וקלארידן, שבבעלות קרדיט סוויס - עבדו בשיתוף פעולה עם סוכנים אלו כדי להעניק ללקוחותיהם חשאיות פיננסית בעסקיהם מעבר לים. על פי הדוח, דרשה קלארידן מסוכניה חשאיות בדרגה כזו שהחוקרים והמשטרה ייתקלו "בקיר חלק" אם ינסו לגלות את זהות הלקוחות.

 

קלארידן סרבה להגיב.

 

דובר מטעם UBS אמר שהבנק מיישם "את הסטנדרטים הבין-לאומיים הגבוהים ביותר למלחמה בהלבנת הון".

 

איך איראן מעורבת?

 

ניתוח שנעשה בידי ICIJ, ה-BBC ועיתון ה"גרדיאן" זיהה קבוצה של 28 "מנהלי הונאה" ששימשו כנציגים "על הנייר" של למעלה מ-21 אלף חברות ועוד מנהלים עצמאיים שסך הכול מייצגים 4,000 חברות.

 

אחד מנציגים אלו נקרא טנלאריס קונסולידייטיד לימיטד (Tanalaris Consolidated Linited) שזוהה על ידי האיחוד האירופי כחברת קש של חברת הספנות של איראן (Islamic Republic of Iran Shipping Line) שהואשמה על-ידי האיחוד האירופי, ארה"ב והאו"ם בסיוע בפיתוח תוכנית הגרעין של איראן.

 

על פי הנאמר בדוח, למועמד לשעבר של המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב מיט רומני יש "הרבה מאד כסף באיי קיימן". גם שמו של ראש ממשלת גיאורגיה בידיזינה איוואינשווילי, מופיע בדוח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x