$
כלכלה ומדיניות

פרופ' קרוגמן: "קפריסין צריכה לעזוב את גוש היורו. עכשיו"

במאמר שפרסם הכלכלן וזוכה פרס נובל ב"ניו יורק טיימס" הוא כותב כי עזיבת קפריסין את גוש היורו תאפשר למטבע החדש שלה ליפול בחדות - דבר שיביא להאצת ההתאוששות

סוכנויות הידיעות 12:2127.03.13
הכלכלן פול קרוגמן קורא לקפריסין לעזוב את גוש היורו. במאמר שהתפרסם בניו יורק טיימס, מספר קרוגמן כי התבקש על ידי חבר להביע את דעתו בשאלת עמדתה של קפריסין בגוש היורו. "כן, קפריסין צריכה לעזוב את גוש היורו. עכשיו", הוא כותב. לדבריו הסיבה לכך היא שהישארות בגוש פירושה התמודדות עם מיתון עמוק ביותר, שיימשך שנים רבות, במהלכו קפריסין תנסה לבנות סקטור יצוא חדש. לעומת זאת, עזיבת גוש היורו, תאפשר למטבע החדש ליפול בחדות, וכתוצאה מכך מאמצי הבנייה מחדש יואצו.

לטענתו של קרוגמן, בדיקת פרופיל המסחר של קפריסין חושפת את כמות הנזק שהמדינה צפויה לספוג. שכן, מדובר בכלכלה פתוחה המורכבת משני תחומי יצוא עיקריים: שירותי בנקאות ותיירות, וכעת אחד מהם התפוגג. מהלך, שלבדו יוביל להאטה חמורה. אולם לכך יש להוסיף את דרישת הטרויקה להטלת צעדי צנע חדשים . "לא אופתע לראות ירידה של 20% התמ"ג הממשי", מזהיר קרוגמן.

 

הפגנת מחאה בקפריסין הפגנת מחאה בקפריסין צילום: אי פי איי

 

טיעון דומה פרסמה ביום ראשון סוכנות דירוג האשראי מודי'ס, שציינה שקפריסין עדיין בסכנה להיקלע לחדלות פירעון על החוב הציבורי שלה וליציאה מגוש היורו.

 

קרוגמן אף ציין במאמר כי מכיוון שהגבלות ההון כבר נכנסו לתוקף בקפריסין, זאת בניסיון להתמודד עם הפתיחה מחדש של הבנקים ביום חמישי, אין לאי הרבה מה להפסיד בחזית הזו. "לו הייתי דיקטטור, הייתי ממשיך להשאיר את הבנקים סגורים מספיק זמן להתכונן להשקת מטבע חדש", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x