$
כלכלה ומדיניות

כלכלנים בכירים: "אירופה עדיין עמוק בתוך שטח האש"

מרווין קינג, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה: "עוד יהיו הרבה הפתעות ותפניות לא צפויות לפני שנוכל לומר שהמשבר הסתיים"

סוכנויות הידיעות 08:2227.03.13
החששות שההסכם לחילוץ קפריסין לא באמת הצליח לעשות סדר במשבר החובות האירופי מקבלים משנה תוקף מגורמים בכירים במערכת הכלכלית ביבשת. מרווין קינג, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, הצהיר אתמול בלילה כי המשבר הכלכלי רחוק מסיום וכי יש לערוך שינויים יסודיים במערכת הבינלאומית כדי לשקם את אמון השווקים. "עוד יהיו הרבה הפתעות ותפניות לא צפויות לפני שנוכל לומר שהמשבר הסתיים", אמר.

 

קינג דיבר באירוע שנערך בלונדון סקול אוף אקונומיקס לציון סיומן של עשר שנות כהונתו, ושבו נכח גם בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב. ברננקי אמר ששוק המטבע המשותף האירופי עובד לטובתן של כמה מדינות, אך ישנן מדינות אחרות שלא מצליחות להסתדר בתוכו. "יש שאלה בסיסית: מהו הגודל המתאים לשוק מטבע משותף?", אמר, והוסיף - בהתייחסות ברורה ליוון, פורטוגל וקפריסין - כי המשבר חשף את מצבן של מדינות עם פריון נמוך יותר ועלויות עבודה גבוהות יותר.

 

מרווין קינג, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה מרווין קינג, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה צילום: בלומברג

 

אקסל ובר, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של גרמניה, דיבר גם הוא באירוע והצהיר כי המשבר עדיין איתנו. "עדיין לא יצאנו משטח האש", אמר ובר, כיום יו"ר בנק ההשקעות UBS. ובר אמר כי העליות בשווקים העניקו תקוות שווא שמשבר החובות של גוש היורו ידעך. הוא הביע חשש מכך שהממשלות הגיבו למשבר באמצעות הגדלת כוחם של הבנקים המרכזיים. ובר ציין כי כאשר עמד בראש הבונדסבנק, סירב להצעת משרד האוצר הגרמני להגדיל את סמכויותיו הרגולטוריות כדי שהדבר לא ישפיע על תפקידו של הבנק המרכזי כקובע המדיניות המוניטרית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x