$
כלכלה ומדיניות

דרמה בקפריסין: הפרלמנט דחה את ההצעה להטיל מס על הפיקדונות בבנקים

המס עליו הוכרז ב-16 במרץ הצית חששות בקרב משקיעים לגבי יצירת תקדים של פלישה לחשבונות בנקים

סוכנויות הידיעות 20:3719.03.13

הפרלמנט בקפריסין דחה את ההצעה להטיל מס על הפיקדונות בבנקים. המס עליו הוכרז ב-16 במרץ הצית חששות בקרב משקיעים לגבי יצירת תקדים של פלישה לחשבונות בנקים. מיסוי החסכונות הוא התנאי שהציב האיחוד האירופי לקפריסין לקבלת חילוץ של 10 מיליארד יורו שימנע את התמוטטות הכלכלה המקומית, שלמרות קוטנה עשויות להיות לו השלכות הרות גורל על שאר המדינות מוכות החוב בגוש היורו.  

 

לפי ההכרזה המקורית, המס שיוטל על פיקדונות של עד 100 אלף יורו יהיה בגובה של 6.75% ועל פיקדונות של מעל 100 אלף יורו יוטל מס של 9.9%. בתוך כך, שר האוצר הקפריסאי הציע להתפטר מתפקידו על רקע הארועים אולם לפי שעה זו נשיא קפריסין לא קיבל את הצעתו.

 

ממשלת קפריסין ניסתה במהלך היום, על רקע הפגנות סוערות ברחבי האי, לגייס תמיכה בחוק השנוי במחלוקת הכופה מיסוי של פיקדונות הבנקים של התושבים והאזרחים. הממשלה שינתה את מתווה ההצעה כך שהחוסכים הקטנים — בעלי פיקדונות של 20 אלף יורו ומטה — יהיו פטורים מהמס.

  

תורי ענק לכספומטים בקפריסין תורי ענק לכספומטים בקפריסין צילום: איי פי

 

אולם טיוטה של הצעת החוק שהגיעה לידי "הוול סטריט ג'ורנל" מראה כי ההצעה במתכונתה הנוכחית לא תאפשר לממשלה לגייס את כל 5.8 מיליארד היורו שהאיחוד וקרן המטבע הבינלאומית דורשים ממנה כדי להבטיח את קבלת החילוץ.

 

למעשה, בכיר בבנק המרכזי אמר כי מתן פטור לבעלי הפיקדונות הנמוכים ירחיק את הממשלה מהיעד ב־300 מיליון יורו. האיחוד, מצדו, לא מוכן להגמיש את היעד.

 

שרי האוצר של גוש היורו אמרו שלשום לנשיא נשיא קפריסין ניקוס אנסטאדיאדס, בתגובה לסערה הציבורית והטלטלות בשווקים, כי הם מוכנים לשינוי תנאי החוק. מלבד הפטור לחוסכים הקטנים, מתווה ההצעה נשאר במתכונת המקורית שעליה סוכם בסוף השבוע, ולפיה בעלי פיקדונות של 20–100 אלף יורו ישלמו מס חד־פעמי של 6.75%, ובעלי פיקדונות גבוהים מ־100 אלף יורו ישלמו מס של 9.9%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x