$
כלכלה ומדיניות

האם נתוני הצמיחה בגוש היורו יביאו לסיום מדיניות הצנע?

אם הנתונים שיפורסמו ביום חמישי יראו על התכווצות בצמיחה מדינות כמו איטליה, ספרד ואפילו יוון עשויות להקפיא תוכניות להפחתת הגירעון, כך לפי הכלכלן קארל ווינברג

סוכנויות הידיעות 19:3011.02.13
נתוני התמ"ג בגוש היורו שיפורסמו השבוע עשויים להביא לסיום מדיניות הצנע כפתרון למשבר החובות בגוש היורו, אם יהיו שוב נתונים לא טובים, כך לפי קארל וויינברג, כלכלן ראשי בהיי פריקוונסי אקונומיקס.

 

וויינברג טוען כי השנה נראה את התוכניות הפחתת גירעון מוקפאות מכיוון שהצמיחה האיטית והאבטלה הגואה גובות מחיר וקובעי המדיניות ינסו לצמצם את השפעות הצנע על הכלכלה.

 

"אנחנו חוששים מהשפעות שליליות ארוכות טווח על הכלכלה יגרמו לכך שאיטליה, ספרד ואפילו יוון לא יוכלו להמשיך במדיניות הצנע הפיסקאלית", כתב וויינברג.

 

הפגנות נגד הצנע ביוון הפגנות נגד הצנע ביוון צילום: רויטרס

 

ביום חמישי יפורסמו נתוני הצמיחה בגוש היורו ואנליסטים צופים כי הם יראו על התכווצות בכלכלה. ברקליס צופה כי הצמיחה בגוש היורו תרד ב-0.4% ברבעון הרביעי בהשוואה לרבעון השלישי, זאת לאחר התכווצות של 0.1% ברבעון השלישי.

 

עם זאת, כאשר הבחירות הפדרליות בגרמניה צפויים בסתיו השנה, ישנם אנליסטים שמאמינים כי קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לא תסכים לנסיגה של המדינות מצעדי הצנע להם התחייבו מחשש שהדבר יפגע בה בבחירות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x