$
כלכלה ומדיניות

אובמה: "אפשר לחזור למסלול הצמיחה גם ללא העלאת ריבית"

כך אמר הנשיא האמריקאי בראיון ל-CBS אתמול לפני הסופרבול. אובמה: "חברות היססו להשקעיע במהלך הדיונים סביב ה'צוק הפיסקאלי'. איננו יכולים להרשות לעצמנו עוד פגיעות כאלו בכלכלה"

בלומברג 14:5804.02.13

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר כי "אין שום סיבה שלא נחווה צמיחה חזקה ב-2013", אמר אובמה בראיון לרשת CBS ששודר לפני תחילת משחק הסופרבול אתמול בערב. הנשיא האמריקאי ציין כנקודות חוזקה את ההתאוששות בשוק הדיור, סקטור הייצור החזק והעלייה במכירות המכוניות.

 

 

לדבריו, ניתן לעלות את ההכנסות על ידי ביצוע רפורמה במערכת המס. "אנחנו נוכל לעשות זאת בצורה הדרגתית כך שלא תהיה לכך השפעה עצומה על הכלכלה". אובמה הוסיף כי על מנת להוריד את הגירעון יש צורך בהכנסות חדשות "בשילוב עם הפחתות נבונות בהוצאות. איני חושב שבשלב זה מדובר בעליית שיעורי המס".

 

האופטימיות של אובמה מגיעה לאחר שבשבוע שעבר פורסמו שני דו"חות כלכליים מאכזבים. הראשון, שפורסם ביום רביעי, הצביע על כך שברבעון הרביעי התכווץ התמ"ג ב-0.1%, הביצועים הגרועים ביותר של הכלכלה מאז הרבעון השני של 2009 כשהמדינה עוד הייתה במיתון. ואילו ביום שישי התפרסם דו"ח התעסוקה, לפיו שיעור האבטלה עלה בינואר ל-7.9%.

 

עם זאת, אובמה התעקש כי ישנם כמה סימנים חיוביים בכלכלה. "הבעיה הגדולה נגעה לקיצוץ של 22% בהוצאות הביטחון, שהיוו את הירידה החדה ביותר מזה 40 שנה", הסביר. "כמו כן, חברות היססו לבצע השקעות וחוזי ביטחון נדחו במהלך הדיונים בסוף השנה סביב ה'צוק הפיסקאלי', שכלל העלאות מיסים וקיצוצים אוטומטיים בהוצאות. וושינגטון אינה יכולה להמשיך ולפעול תחת מעטה של חוסר וודאות", הדגיש הנשיא. "איננו יכולים להרשות לעצמנו עוד פגיעות עצמיות מסוג זה".

 

לפיכך, הוא מאמין כי התרופה שתוביל לצמיחה כלכלית כוללת "גישה מאוזנת" בין קיצוצים בהוצאות והעלאת ההכנסות. גישה שלדבריו, מרבית האמריקאיים מצדדים בה. "איננו יכולים שחוסר התפקוד של וושינגטון יעמוד בדרכנו".

 

כשנשאל אובמה על רמת הריבית הנמוכה באי.די.בי אמר הנשיא כי סוגיית הריבית הנמוכה היא לא העיקר. "אם נשקיע בחינוך ובמחקר נוכל לחזור למסלול הצמיחה ללא צורך בהעלאת הריבית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x