$
כלכלה ומדיניות

וורן באפט: "החוב של ארה"ב בגובה 16.4 טריליון דולר - לא בעיה כשלעצמו"

לדברי המשקיע המיליארדר יש לייצב את הגירעון הפדראלי ביחס לצמיחה הכלכלית של המדינה; על העלאת המסים לעשירים: "במדינה עם תמ"ג של 50 אלף דולר לנפש, אף אחד לא אמור להיות רעב"

סוכנויות הידיעות 13:0121.01.13

המשקיע המיליארדר וורן באפט מאמין כי יש לייצב את הגירעון הפדראלי ביחס לצמיחה הכלכלית של ארצות הברית, אך כי החוב בגובה 16.4 טריליון דולר שבו מחזיקה המדינה אינו מהווה בעיה.

 

"זה לא דבר טוב שהחוב ממשיך לעלות ביחס לתמ"ג, חייבים לייצב אותו, אך החוב עצמו אינו מהווה בעיה", אמר מנכ"ל חברת ההשקעות ברקשייר האת'ווי בראיון ששודר ביום ראשון ברשת CBS האמריקאית. לדבריו של באפט, יחס החוב – תוצר נמוך בהשוואה לתקופה "לאחר מלחמת העולם השנייה. חייבים לחשוב על החוב ביחס לתמ"ג".

 

וורן באפט, יו"ר ברקשייר האת'אווי וורן באפט, יו"ר ברקשייר האת'אווי צילום: בלומברג

 

באפט הוא מהתומכים הבולטים בהעלאת המסים על העשירים, עמדה עליה חזר גם בראיון הנוכחי. "הייתי אומר שבמדינה עם תמ"ג של 50 אלף דולר לנפש, אף אחד לא אמור להיות רעב, אף אחד לא צריך לסבול מהיעד חינוך טוב, ואין סיבה לחשוש מעלות הטיפול הרפואי. כלומר, לא צריך לחשוש מהזקנה".

 

עם זאת, באפט (82) טרח לציין שהוא אינו תומך בחלוקת העושר עד לנקודה של מחיקת הכוח המניע לחדשנות, שכן לדבריו עמדתו אינה מובילה "לתוצאות שוויוניות".

 

"אנחנו רוצים תוצאות לא שוויוניות רבות, אנחנו רוצים את אותם סטיב ג'ובס שעובדים שיעבדו מתוך המוסך שלהם, או הדיוויד פאקרדם או ביל גייטס, או מי שלא תרצו. אבל בוודאי שאיננו רוצים שאנשים ילכו לישון רעבים, או שימנעו מהם טיפול רפואי".

 

בנוגע לתסכול שהאמריקאי עשויים לחוש למול הריבים והמחלוקת בוושינגטון, באפט דווקא נשמע אופטימי. "מה שנכון לגבי אמריקה מגמד לגמרי את מה שלא נכון לגבי וושינגטון. 535 אנשים לא עומדים לאורך זמן להרוס את חייהם של 315 מיליון איש. אני בטוח בכך".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x