$
כלכלה ומדיניות

אירופה במשבר

העסקים ביוון קורסים בגלל החשש שתצא מגוש היורו

מתחילת 2011 יותר מ-68 אלף חברות יווניות פשטו את הרגל, ולפי הערכות באתונה - 30 אלף נוספות צפויות לקרוס עד האביב

סוכנויות הידיעות 08:5516.01.13

המיתון הכבד שבו שקועה יוון זו השנה השישית הנחית מכת מחץ לקהילה העסקית במדינה: סקר שפורסם אתמול על ידי המכון היווני למסחר ושירותים מצא שבעיות הנזילות של הבנקים במדינה הביאו לכך ש־70% מהעסקים מדווחים על כך שהם מתקשים להשיג מימון. במקביל, יותר ויותר ספקים ולקוחות זרים מנתקים את קשרי המסחר שלהם עם החברות היווניות.

 

שילוב קטלני זה הוביל לכך שמתחילת 2011 יותר מ־68 אלף חברות יווניות פשטו את הרגל, ו־30 אלף נוספות צפויות לקרוס עד האביב - כך על פי הערכות לשכת המסחר של אתונה.

 

בהתחשב בעומק המשבר, האנליסטים מזהירים כי גם 44 מיליארד יורו שהעבירו ליוון האיחוד האירופי וקרן המטבע העולמית באחרונה כחלק מחבילת החילוץ שמוענקת לה, לא מספיקים כדי להזרים דם חדש לסקטור הפרטי, וחברות רבות ייאלצו למצוא דרכים חדשות וקיצוניות להמשיך לקצץ בעלויות.

 

כיכר מונסטיראקי באתונה, בשבוע שעבר כיכר מונסטיראקי באתונה, בשבוע שעבר צילום: רויטרס

 

"בחנו לעומק את כל אחד מסעיפי ההוצאות שלנו", סיפר ל"וול סטריט ג'ורנל" דימיטריס וולאכיס, מנכ"ל חברת הדגים אנדרומדה. החברה כבר קיצצה את שכר העובדים ב־20%, ואף התקינה מצלמות תת־ימיות בבריכות כדי לעקוב אחר כמויות האוכל של הדגים, וכך הצליחה להפחית את עלויות המזון ב־10%.

 

בנוסף, בחודש שעבר הודיעה הממשלה כי ייקח לה לפחות שנה לפרוע את חובותיה למגזר הפרטי, שעומדים על יותר מ־9 מיליארד יורו. הדחייה הובילה לכך שחברות בנייה רבות מוצאות את עצמן על סף פשיטת רגל, משום שטרם קיבלו תשלום עבור פרויקטים ציבוריים.

 

חברות זרות רבות נמנעות משיתוף פעולה עסקי עם חברות יווניות, לנוכח הידרדרות הכלכלה וההשערות כי יוון עשויה לצאת מגוש היורו. בנקים מעטים בלבד מוכנים להלוות לחברות יווניות, בעוד שספקים זרים דורשים לקבל את התשלום מראש.

סוכנויות הידיעות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x