$
כלכלה ומדיניות

דראגי: "ההתאוששות באירופה צפויה לקראת סוף 2013"

כך אמר נשיא הבנק האירופי המרכזי לאחר שהותיר את ריבית הבסיס בגוש היורו ללא שינוי על 0.75%; השווקים בעולם הגיבו בעליות

מעין מנלה 15:3710.01.13

"הכלכלה באירופה צפוייה להתאושש באופן הדרגתי מאוחר יותר בשנת 2013", כך אמר היום (ה') מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי. השווקים בעולם הגיבו בעליות לדבריו.

הבנק האירופי המרכזי הותיר מוקדם יותר את הריבית ללא שינוי על 0.75%, זאת בהתאם לציפיות הכלכלנים. לדברי נשיא הבנק המרכזי, ההחלטה בנוגע לריבית היום התקבלה פה אחד.

 

דראגי אמר כי הבנק האירופי המרכזי "לא חושב כעת" על הפסקת תוכנית רכישות האג"ח. כמו כן, לדבריו דרושות רפורמות מבניות ופיסקאליות לאינטגרציה גדולה יותר בגוש היורו.

 

מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי צילום: בלומברג

 

בספטמבר הכריז הבנק האירופי המרכזי על תוכנית רכישת אג"ח ללא הגבלה. דראגי אמר אז כי "יש לנו את המנדט לפעול על מנת לשמור על גוש היורו מכל המדינות החברות בו. התוכנית שעליה הכרזנו היום לא תימשך לנצח. נחליט על ביטול הרכישות ברגע שהכלכלה תחזור לקצב הצמיחה אליו היינו רגילים בעבר".

 

הסיכונים האינפלציוניים בגוש היורו הם יציבים באופן כללי, אמר דראגי שהתייחס גם לסיכונים הכלכליים אשר לדבריו נמצאים בירידה. הסיכונים אליהם התייחס דראגי כוללים חוסר פעולה מצד הממשלות לצמצום החוב וההוצאות וכן סיכון שלא ייושם שינוי מבני. "בסופו של דבר הדבר היחיד שמשנה הוא שינוי מבני - החזרת התחרותיות של גוש היורו", אמר דראגי.  

 

כשנשאל האם לאור השיפור בסנטימנט המשקיעים הוא חושש שיש שאננות בשוק, במובן שאנשים חושבים שהמשבר בגוש היורו הסתיים כאשר למעשה אנחנו מאוד רחוקים מכך, השיב דראגי כי הוא לא רואה סכנת שאננות בשווקים, אלא חזרה למצב נורמאלי. "אנחנו לא רואים שאננות אלא נורמליזציה", אמר דראגי. הוא הוסיף כי יש סימנים לגבי מקומות מסויימים במערכת הפיננסית שעשויים להצביע על עודפים או שאננות אך שהבנק עוקב אחר הסימנים הללו כדי לוודא שלא יווצר מינוף גבוה מידי או חוב גדול מידי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x