שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

אובמה: "סירוב הקונגרס להעלאת תקרת החוב יגרור קטסטרופה עולמית"

ברק אובמה חזר מהוואי וסימן את החזית החדשה אחרי הצוק הפיסקאלי: החוב האימתני של הממשל והעלאת המסגרת שלו שתמנע חדלות פירעון של הכלכלה האמריקאית

סוכנויות הידיעות 18:4006.01.13

נשיא ארה"ב ברק אובמה חזר היום לוושינגטון מחופשת החורף שלו בהוואי, והוא נערך לקרב שהוא צפוי לנהל בחודש הקרוב עם הרפובליקנים בקונגרס על העלאת תקרת החוב האמריקאי, העומדת כיום על 16.4 טריליון דולר — רק מעט מעל שיעור החוב עצמו, העומד על 16.3 טריליון דולר. 

 

המשמעות של תקרת החוב היא שאם ארה"ב עוברת אותה מבלי למצוא פתרון תקציבי שמאפשר להעלות אותה, המדינה נכנסת באופן אוטומטי לחדלות פירעון, מצב שבמקרה של ארה"ב עלול להיות טרגי ביותר מפאת חשיבותה לכלכלה העולמית. יודגש כי סוגיית העלאת תקרת החוב עלתה לאחרונה באוגוסט 2011, בעת שהקונגרס הצליח ברגע האחרון להעלות אותה מ־16.2 טריליון דולר ל־16.4 טריליון דולר. כעת, לאור העובדה שסוגיית העלאתה מגיעה בד בבד עם שורת הקיצוצים התקציביים, העלאות המסים והצורך בהסדרה ארוכת טווח שלהם במסגרת הסכם על הצוק הפיסקאלי, המלחמה עליה עלולה לפרוץ בין הדמוקרטים לרפובליקנים.

 

ברק אובמה ברק אובמה צילום: אי פי איי

 

"אם הקונגרס יסרב לתת לארה"ב את האפשרות לשלם את חובותיה במועד, יהיו לכך השלכות קטסטרופליות על כלכלת העולם כולו", הזהיר אובמה בנאום הרדיו השבועי שלו שהעביר בסמוך לחזרתו לוושינגטון. לדבריו, "המשפחות והעסקים בארה"ב לא יכולים להרשות לעצמם עוד משחק מסוכן מסוג המשחקים שהרפובליקנים משחקים".

 

מועד פקיעתה של תקרת החוב הנוכחית בארה"ב הוא תחילת מרץ, מה שאומר שיש למחוקקים הדמוקרטים והרפובליקנים חודשיים בלבד למצוא מתווה שיאפשר את העלאתה. בשנה שעברה הובילה ההתנצחות הבלתי נגמרת בין הדמוקרטים לרפובליקנים סביב סוגיית תקרת החוב להורדת דירוג האשראי של ארה"ב מהדירוג המושלם שממנו נהנתה (AAA) על ידי סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית S&P — לראשונה בתולדותיה של הכלכלה מספר אחת בעולם. יודגש כי סוכנויות דירוג אחרות הותירו את דירוג האשראי של ארה"ב על הרמה האופטימלית.

 

לפי דיווח של סוכנות בלומברג, יו"ר ועדת האמצעים של הקונגרס דייב קמפ הבטיח אתמול כי חרף המחלוקות, "הצדדים יגיעו במועד לפתרון שיאפשר העלאה מסודרת של תקרת החוב ויאפשר לארה"ב לעמוד בהתחייבויותיה כלפי בעלי החוב שלה". לדבריו, "אין בכלל ספק בכך, אנחנו לא הולכים להכריז על חדלות פירעון, זה אפילו לא חלק מהסוגיה".

 

קמפ ביקר את הממשל על כך שהוא "מוציא ומבזבז יותר מדי", כך שבעיית ההוצאות רק הולכת ומחריפה במקום להשתפר. כמו כן, הוא גיבה את תוכניתו של אובמה להעלות מסים על שכבה רחבה יותר של הציבור האמריקאי, בניגוד להסכם שהושג על הצוק הפיסקאלי, ובמסגרתו יעלו מסים רק על המשתכרים 400 אלף דולר בשנה ומעלה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x