$
כלכלה ומדיניות

ביהמ"ש בצרפת: מס העשירים מנוגד לחוקה

ביהמ"ש החוקתי פסק כי המס מנוגד לשוויון, וביטל גם שורה של העלאות מס נוספות, בהן על אופציות של מניות

בלומברג 15:2329.12.12

החלטתו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד להטיל שיעור מס בגובה 75% על העשירים מנוגדת לחוקה, מכיוון שהיא אינה מבטיחה שוויון למשלמי המיסים, כך פסק בית המשפט הגבוה בצרפת.

 

 

 

על פי תכניתו של הולנד, יוטל מס נוסף של 18% על אדם שהכנסתו גבוהה ממיליון יורו (1.32 מיליון דולר), בעוד ששיעור מס הכנסה רגיל ותרומה יוצאת דופן של 4% מוטלים על המרוויחים הגבוהים ביותר בהתבסס על ההכנסה למשקי בית. כתוצאה מכך, שני משקי בית בעלי הכנסה כוללת שווה ישלמו בסופו של דבר שיעורי מס שונים בהתבסס על אופן חלוקת ההכנסות בקרב החברים במשק הבית. לטענת בית המשפט, התנהלות זו מנוגדת לחוק השוויון בקרב משלמי המסים.

 

 

ז'ראר דפרדייה. עוזב את המדינה ז'ראר דפרדייה. עוזב את המדינה צילום: אי פי אי

 

העלאת שיעור המס, שהייתה אחת מהבטחות קמפיין הבחירות של הולנד, הפכה להיות אחת הסיבות העיקריות להתנגדות של יזמים ובעלי הון אחרים למדיניותו של הולנד, אחדים אף עזבו את צרפת כתוצאה מכך. שחקן הקולנוע ז'ראר דפרדייה, לדוגמה, הודיע כי הוא עוזב את המדינה, מכיוון "שמחשיבים הצלחה, יצירתיות, כישרון וכל דבר מעט שונה כסיבה להטיל סנקציות". כמו כן, המיליארדר ברנרד ארנו, מנכ"ל תאגיד היוקרה LVMH הגיש בספטמבר בקשה לקבלת אזרחות בלגית. אף שהוא הבטיח להמשיך ולשלם מסים בצרפת, המהלך גרר ביקורת נוקבת מצדו של הולנד ותומכיו. הולנד אף קרא לעשירים להפגין "פטריוטיות", ולסייע לצרפת להיחלץ ממשבר החובות שפגע בגוש היורו.

 

בית המשפט החוקתי ביטל גם שורה של עליות מיסים נוספות, בטענה שהן מוגזמות או מנוגדות לחוק השוויון. למשל, שיעור המס על אופציות של מניות הופחת לשיעור מקסימלי של 64.5% משיעור של 77%.

 

ראש הממשלה, ז'אן-מארק איירו, מסר בתגובה להחלטת בית המשפט כי הממשלה מתייחסת ברצינות לפסיקה, ו"תגיש הצעה חדשה בהתאם לעקרונות שהציב בית המשפט החוקתי". לדבריו, ההצעה החדשה תהיה חלק מהתקציב הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x