שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

"ארה"ב תיפול מהצוק? אפשר לצאת בשקט לחופשת חג המולד"

משקיעים בעולם מעריכים שלמרות המשבר בשיחות, הדמוקרטים והרפובליקנים יגיעו בסופו של דבר להסכם, "גם אם זה לא יקרה בטווח לוח הזמנים שהם כפו על עצמם"

ארז רומס 17:1622.12.12

"אנחנו נמצאים ברגע הקריטי הזה, שבו הכלכלה שלנו מגלה נחישות לחזור למסלול יציב של צמיחה, אם הקונגרס רק יעזור לה ויזוז לה מהדרך", כך אמר ל"וושינגטון פוסט" טים קווינלן, כלכלן בוולס פארגו, בהתייחסו לצוק הפיסקאלי - סדרה של קיצוצים תקציביים והעלאות מס בהיקף של 607 מיליארד דולר אשר ייכנסו לתוקף באופן אוטומטי בתחילת ינואר, אלא אם תושג הסכמה על התקציב בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

יו"ר הקונגרס ג'ון ביינר,מי שמייצג את האופוזיציה הרפובליקנית (המהווה רוב בבית הנבחרים) לנשיא ארה"ב הדמוקרטי ברק אובמה, נכשל ביום חמישי בניסיונותיו לשכנע את חברי מפלגתו לתמוך במתווה פשרה, שבמסגרתו יעלו המסים על אמריקאים המשתכרים מעל 400 אלף דולר בשנה, בניגוד להצעת אובמה להעלות מסים לכל האמריקאים המשתכרים מעל 250 אלף דולר בשנה.

 

אובמה וביינר אובמה וביינר צילום: איי פי

 

 

כשזה לא צלח שלף ביינר להצבעה תוכנית נוספת להעלאת מסים על אלה המשתכרים מעל מיליון דולר (בסך הכל 0.18% מהאמריקאים) אך גם היא נכשלה. הרפובליקנים השמיעו "לא" נחרץ לכל העלאת מס רגע לפני שהקונגרס יוצא לפגרת חג המולד וימים ספורים לפני תחילת השנה האזרחית.

 

נשיא ארה"ב ביקש אתמול מהקונגרס לחתום על הסכם מצומצם שימנע את העלאות המס למעמד הביניים ויאריך את הזכות לקבלת דמי אבטלה, זאת לפני שיגיעו על הסכמה כוללת למתווה העלאת המסים על האוכלוסייה האמריקאית כולה. "אף אחד מהצדדים לא יוכל לצאת עם הסכם שעונה על 100% מהדרישות שלו", אמר אובמה במסיבת עיתונאים שקיים לפני שיצא לפגרת חג המולד שלו בהוואי. לדבריו, הוא "מוכן כבר עכשיו" לחתום על הצו שיגביל את העלאות המסים רק למשתכרים מעל 250 אלף דולר בשנה. חשוב להבהיר שללא הסכם, יעלו המסים וישפיעו על משתכרים מכל רמות ההכנסה בארה"ב.

 

העובדה שלא הגיעו להסכם לפני פגרת חג המולד מכשילה את האפשרות לסגור את הפרטים החשובים לפני השנה החדשה, אולם אובמה כבר הבהיר כי "הקונגרס יתכנס לדון בסוגיה גם במהלך החג אם יהיה צורך". לדבריו, "קראו לי אופטימיסט חסר תקנה, אבל אני משוכנע שנצליח להגיע להסכם".

 

אם לשפוט על פי התבטאויות משקיעים גדולים מרחבי העולם, גם בגזרה שלהם מעריכים שהמשבר בוושינגטון הוא רק מכשלה זמנית ושהגעה להסכם שימנע "נפילה" מהצוק הפיסקאלי היא מחויבת המציאות. ראש מחלקת האסטרטגיה G10 FX באחד מהבנקים הגדולים בלונדון, שהעדיף שלא להזדהות בשמו, אמר לרויטרס ש"הנחת העבודה של השווקים היתה ועודנה שוושינגטון תגיע בסוף לעסקה".

 

הונג האו, אסטרטג שוק הון ראשי בבנק אוף קומיוניקיישנס בהונג קונג, אף הרשה לעצמו מידה גדולה יותר של אופטימיות, באומרו כי "לו הייתי אני מנהל של קרן השקעות, הייתי יוצא בשקט לחופשת חג המולד שלי. ארה"ב תגיע בסופו של דבר לעסקה, אפילו אם זה לא יקרה בטווח לוח הזמנים שהם כפו על עצמם".  

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x