$
כלכלה ומדיניות

ראחוי: ספרד לא זקוקה לתוכנית חילוץ, בינתיים

ראש הממשלה הספרדי אמר עם זאת כי "אף מדינה באיחוד האירופי לא אמרה שלא תשתמש במכשיר הזה במקרה הצורך"

סוכנויות הידיעות 00:1017.12.12

על רקע עלייה מתמשכת בשיעור האבטלה ואחרי שנה כלכלית קשה במיוחד מאז נכנס לתפקיד, ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי מבקש מהספרדים הבנה וסבלנות.

 

בסוף השבוע הצהיר ראחוי כי ספרד לא זקוקה בינתיים לחילוץ חיצוני כולל, אך לא פסל את האפשרות שמדריד תידרש למהלך הזה בסופו של דבר. עם זאת, היומון הספרדי "אל פאיס" דיווח אתמול כי בפגישה שקיים בתחילת החודש עם ראשי איגודים מקצועיים, ראש הממשלה הספרדי נתן הסבר שונה מעט: ראחוי הסביר בפגישה ההיא כי גרמניה, המדינה החזקה ביותר באיחוד האירופי, לא מעוניינת שספרד תבקש חילוץ מפני שהקנצלרית אנגלה מרקל חוששת שהפרלמנט הגרמני לא יאשר זאת.

 

הפגנה בספרד הפגנה בספרד צילום: איי פי

 

בנוסף, המשיך ראחוי, ייתכן שאחת המדינות תתנגד לבקשה ומאחר שאישורה מצריך תמיכה גורפת. בקשת חילוץ ללא תוצאות תערער את השווקים ותזניק את הריבית על החוב הספרדי.

 

ראחוי, שאמר באוקטובר שלפעמים "ההחלטה הקשה ביותר" היא לא לקבל שום החלטה, משאיר את המשקיעים במצב של חוסר ודאות עוד מחודש אוגוסט באשר לשאלה האם יבקש את החילוץ הבינלאומי, שמוגדר כתנאי לכך שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) יתחיל לרכוש את האג"ח הממשלתיות של ספרד.

 

"אף מדינה באיחוד האירופי לא אמרה שלא תשתמש במכשיר הזה במקרה הצורך", אמר ראחוי בראיון בסוף השבוע, והוסיף כי יעשה את הצעד רק אם הוא "ישרת את האינטרסים של העם הספרדי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x