$
כלכלה ומדיניות

כך מפתחים נדל"ן בסין: אישורי בנייה בתמורה לסקס

קלטת שהפיץ עיתונאי מראה פקיד בכיר מבלה עם נערת פיתוי שקיבל כשוחד מחברת נדל"ן. השחיתות רווחת במיוחד במגזר הבנייה הסיני

רחל בית־אריה, בייג'ינג 17:4427.11.12

פרשת בו שילאי, המנהיג הסיני המודח, אמנם לא הסתיימה, אבל בסוף השבוע גרם ספיח שלה לסערה בסין עם פרסום קלטת סקס בכיכובו של אחד הפקידים שעבדו עמו.

 

בקלטת, שתמונות מתוכה דלפו לווייבו - שירות המיקרו־בלוגינג שבו משתמשים מאות מיליונים מאזרחי המדינה - נראה ליי ג'נגפו, מי ששירת תחת בו בעיר העצומה צ'ונגצ'ינג. ליי שימש כמזכיר רובע בייביי בעיר, משרה בכירה בשירות המקומי. על פי סוכנות הידיעות הרשמית שינחואה, ליי פוטר מתפקידו ביום שישי האחרון מיד עם דליפת הקלטת.

 

 

 

העיתונאי החוקר שהפיץ את הקלטת, ג'ו רויפנג, טען היום (ב') כי ברשותו קלטות סקס של חמישה בכירים נוספים בממשלת צ'ונגצ'ינג. בבלוג שלו סיפר ג'ו כי המאהבת של ליי הנראית בקלטת, שלטענתו היתה בת 18 בלבד כשצולמה הקלטת ב־2007, היא אחת מכמה צעירות ש"הוענקו" לליי כשוחד מחברת פיתוח נדל"ן. זאת בתמורה לאישורי בנייה ולהסרת חסמים בירוקרטיים. הנשים צילמו את האקטים המיניים לפי דרישת המעסיקים שלהן בחברת הנדל"ן, ושמרו את החומר ככלי סחיטה עתידי.

 

 

רעידת האדמה בסין ב-2008; בעיה קשה של בטיחות רעידת האדמה בסין ב-2008; בעיה קשה של בטיחות צילום: בלומברג

 

שחיתות של פקידים הפכה זה מכבר למכת מדינה בסין, שכן הזמינות והמיידיות של רשתות חברתיות כמו ווייבו מביאות יותר ויותר מקרים דומים למוקד תשומת הלב הציבורית למרות מאמצי הצנזורה. יו"ר המפלגה החדש שי ג'ינפינג, שנכנס לתפקידו לפני פחות משבועיים, הזהיר כי השחיתות עלולה לסכן את היציבות במדינה, ומשקיפים מעריכים כי יפתח בקמפיין נרחב למיגורה. עובדה זו היא אירונית במקצת כיוון שלפי תחקיר של בלומברג, משפחתו של שי מחזיקה במאות מיליוני דולרים מחוץ למדינה. בענף הנדל"ן השחיתות חמורה במיוחד: טענות נשמעות שוב ושוב על רכישה לא חוקית של נדל"ן ופינוי של תושבים בעזרת שוחד לפקידים. בעיה נוספת היא התעלמות מתקנות בטיחות בעת בנייה - שוב, בגלל שוחד - שכבר גרמה לאסונות רבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x