$
כלכלה ומדיניות

יוון נלחמת בהעלמות המס: אין קבלה? לא תשלמו

חוק חדש אמור לסייע בהגדלת הכנסות המדינה; הוא יחול על שלל עיסוקים, החל מרופאים ועורכי דין ועד לאינסטלטורים ונהגי מוניות

סוכנויות הידיעות 19:5510.11.12

חוקים חדשים שייכנסו בקרוב לתוקף ביוון יאפשרו ללקוחות בבתי עסק לבחור שלא לשלם אם הם לא מקבלים קבלה המתעדת את העסקה - כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל". לפי הדיווח, החוק יחול על שלל עיסוקים, החל מרופאים ועורכי דין ועד לאינסטלטורים ונהגי מוניות, שאמורים לחלק קבלות. כמו כן, מסעדות, שנחשבות כבעייתיות ביותר מכיוון שמרבית העסקאות הן במזומן, יחויבו לציין בתפריטים את האפשרות לסרב לשלם. 

החוק החדש הוא צעד נוסף במאמציה של הממשלה היוונית להילחם בהעלמות המס, שמהוות מגיפה במדינה. הקבלות מהוות תיעוד של העסקאות, והרשויות משתמשות בתיעוד הזה כדי לחשב את המסים שהעסקים חייבים לשלם — מסים שלהם הממשלה זקוקה נואשות בשל מצבה הפיננסי הרעוע.

 

חנות באתונה חנות באתונה צילום: בלומברג

 

מחקר באוניברסיטת שיקגו מצא כי "כלכלת הצללים" של יוון מהווה 24% מהתמ"ג, והעלמות המס לבדן עולות למדינה כ־28 מיליארד יורו בשנה. מאמצים דומים בעבר להילחם בתופעה, בעיקר בקרב החברות הקטנות והעצמאים, לא התקבלו באהדה בציבור, שמאמין כי שורשי הבעיה נעוצים דווקא בבעלי ההון המקושרים פוליטית.

 

"מי שלא מוציא קבלות פשוט מנסה להתפרנס", אמרה ל"וול סטריט ג'ורנל" מריה קוסטאקי, שמנהלת בית קפה בכיכר סינטגמה באתונה. היא הוסיפה שהמע"מ בשיעור 23% שמוטל על מזון ומשקאות שנמכרים במסעדות פשוט "אינו הוגן".

בתוך כך, הפרלמנט היווני אישר ביום רביעי סיבוב חדש של אמצעי צנע בגובה 13.5 מיליארד יורו, שיכללו קיצוצי שכר ומסים חדשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x