כלכלה ומדיניות

אובמה: "העשירים חייבים לשלם עוד מיסים"

הנשיא שנבחר השבוע לכהונה שנייה הציג את עמדות הפתיחה שלו לקראת המו"מ הקשה שצפוי מול בית הנבחרים עם הרוב הרפובליקאי: "בית הנבחרים יכול וצריך להעביר קיצוץ מיידי במס למעמד הביניים"

שי סלינס 20:2809.11.12

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר היום (ו') כי הוא מוכן להיפגש עם מנהיגי הקונגרס כבר בשבוע הבא על מנת לפתור את הבעיות הקשורות לצוק הפיסקלי.

 

"אני פתוח למשא ומתן לגבי המחלוקות שיש לנו עם הרפובליקאים, אך אין מנוס - העשירים חייבים לשלם עוד מיסים", אמר אובמה. "העלאת המס לעשירים חייבת להיות חלק מההסכם שלנו".

 

עוד אמר אובמה בנאומו, כי "אני לא מסכים שסטודנטים ומורים יישלמו יותר מס". עם זאת, בנוסף אמר הנשיא הנבחר, כי "התוכנית שלי לא סגורה, יש עוד מקום למשא ומתן".

 

האתגר הגדול

 

נשיא ארה"ב שנבחר השבוע לכהונה שנייה ,יידרש לטפל באתגר הגדול ביותר הניצב לפתחה של הכלכלה: הצוק הפיסקאלי. מדובר בעצם בפקיעת תוקפן של הטבות מס וקיצוצים פדרליים רוחביים. שני הצעדים הם תוצאה של חקיקת עבר מתקופת בוש שצפויה להיכנס לתוקף בתחילת 2013.

 

אובמה. לא מסכים שסטודנטים ומורים ישלמו יותר מס אובמה. לא מסכים שסטודנטים ומורים ישלמו יותר מס צילום: רויטרס

 

תחולת החוקים הללו צפויה לגרוע כ-600 מיליארד דולר מהכלכלה האמריקאית, הכורעת גם כך תחת נטל גירעון מעמיק. אם לא תימנע צניחה חופשית בתחילת 2013, כלכלת ארה"ב צפויה לזעזועים קשים ואף למיתון, שעלול לגרור השלכות גלובליות.

 

השאיפה של אובמה תהיה להשיג את הסכמת הרפובליקנים לביצוע טקטיקות להימנעות מהצוק לפני 31 בדצמבר 2012. אחרת הוא יסתכן בכניסה למיתון נוסף במחצית הראשונה של 2013.

 

עיקר סלע המחלוקת: האם לאפשר את פקיעת תוקפן של הטבות המס לעשירים ב-31 בדצמבר. הרפובליקנים מעוניינים להאריך את תוקף הטבות המס ולהחילן על כל רמות ההכנסה, בעוד שרוב הדמוקרטים מעוניינים בהעלאת מסים למשתכרים מעל 250 אלף דולר בשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x