$
כלכלה ומדיניות

יוון: הרחובות בערו, הפרלמנט דן בקיצוץ

השביתה הכללית ביוון, במחאה על צעדי הצנע המתוכננים, הפכה למפגן אלים נגד הממשלה. רבבות מפגינים יצאו לרחובות אתונה והתנגשו עם כוחות הביטחון

סוכנויות הידיעות 21:5507.11.12

על רקע ההצבעה הכואבת בפרלמנט על תוכנית הצנע, יצאו 80 אלף מפגינים לרחובות אתונה ורבים התעמתו עם כוחות הביטחון בקרבת הפרלמנט היווני. הם השליכו בקבוקי תבערה והשוטרים השיבו בגז מדמיע, ברימוני הלם ובזרנוקי מים.

 

 

 

המחוקקים ביוון מכונסים בפרלמנט ואמורים להצביע הערב (יום ד') על קיצוצים חדשים כדי למנוע פשיטת רגל של המדינה. 20 מפגינים נעצרו. הפגנות הענק הן חלק משביתה כללית, שנערכת זה היום השני ברציפות.

 

ההפגנה החלה ללא אלימות, אך עם רדת החשיכה התפתחה לעימותים חריפים. הרחובות סביב נחסמו לתנועה. מדי כמה דקות נשמעו קולות נפץ ונראים בקבורי תבערה מושלכים על בתי עסק, ככל הנראה בניסיון להציתם.

 

"זו סחיטה"

 

בתוך הפרלמנט מתנהל דיון סוער בין הקואליציה לאופוזיציה, שצפוי להגיע לקצו בהצבעה בסביבות חצות. "אנחנו חייבים להצביע בעד הצעדים", אמר המחוקק השמרני קונסטנטינוס טסולאס בתחילת הדיון, "זוהי חובתנו".

 

האופוזיציה טוענת שהממשלה רומסת את חוקת המדינה בניסיונה להעביר את הקיצוצים בפנסיות ובהטבות לעובדים, והתלוננה כי החוק, שמפורט במאות עמודים, היה מסובך מדי כדי לדון בו בהתכנסות אחת של הפרלמנט. "זאת סחיטה", אמר זואי קונסטנטופולו ממפלגת האופוזיציה המרכזית, "השמאל הרדיקלי".

 

חרף ההתנגדות העממית, הפרלמנט צפוי להעביר את הקיצוצים והעלאות המסים בשווי 13.5 מיליארד אירו, הנדרשים לקבלת חבילת סיוע נוספת. כל הימנעות או היעדרות של מחוקקים עלולה לפגוע בקואליציה שנוצרה ביוני, במיוחד לצורך זה. כבר לפני חמישה חודשים אמורה הייתה יוון לקבל את חבילת הסיוע הבאה, של 31.5 מיליארד אירו, מתוך סך של 240 מיליארד אירו בכספי חילוץ.

 

ראש הממשלה אנתוניס סמאראס כבר אמר שללא חבילת הסיוע, יוון תיוותר ללא כסף ב-16 בנובמבר. הקיצוצים שעומדים על הפרק כוללים קיצוץ עמוק בפנסיות והעלאת מסים ניכרת, העלאת גיל הפרישה בשנתיים, ל-67, וחוקים שיקלו לפטר עובדי ציבור שכיום משרתם מובטחת לכל החיים. המדינה עומדת להיכנס לשנה שישית של מיתון קשה, שכולל שיעור אבטלה שעומד על 25 אחוזים.

 

אם יוון לא תעביר את צעדי הצנע, ולא תצליח למצוא מקורות מימון חלופיים, היא תמצא עצמה במהרה לא מסוגלת לשלם את החובות העצומים שלה. הדבר עלול לגרום לקריסות במקים בעקבות משיכות ענק, היפר-אינפלציה וירידה דרמטית בערך המטבע שתהפוך את החסכונות לחסרי ערך ותוציא מוצרים רבים מחוץ להישג ידם של רוב היוונים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x