$
כלכלה ומדיניות

עונש מהדהד באיטליה: סילביו ברלוסקוני נידון ל-4 שנים בכלא

בצעד דרמטי הרשיע בית המשפט באיטליה את ראש הממשלה לשעבר, שהיה האיש החזק ביותר בפוליטיקה האיטלקית במשך יותר מעשור, במעשי שחיתות. הוא נשלח לארבע שנים מאחורי הסורגים. ברקע: פרשות שחיתות נוספות וטענות ליחסי מין עם קטינה

סוכנויות הידיעות 16:4426.10.12

מי שהיה האיש החזק ביותר של ארץ המגף במשך יותר מעשור ראוי לשבת מאחורי הסורגים. כך קבע בצהריים (יום ו') בית משפט במילאנו שגזר עונש מהדהד של ארבע שנות מאסר על ראש הממשלה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, בגין העלמות מס. יש לציין כי משמעות הפסיקה אינה שברלוסקוני יישלח מיד לכלא: באיטליה חייב כל תיק לעבור עוד שתי ערכאות של ערעור לפני שהכרעת הדין תאושר כסופית. ברלוסקוני צפוי כמובן לערער על הפסיקה.

 

ברלוסקוני המיליארדר, האיש העשיר ביותר באיטליה, הואשם בשנים האחרונות בכמה פרשיות שחיתות, אבל מה שעורר זעם ציבורי גדול לא פחות כלפיו היה הדיווחים על פרשות מין מפוקפקות שבהן היה מעורב והשמועות שלפיהן נהג לקיים יחסי מין עם קטינות. בשנה שעברה הוא נאלץ להתפטר מראשות ממשלת איטליה, אחרי שנאשם כי שילם לצעירה ממוצא מרוקני, כרימה אל-מחרוג' ("רובי"), עבור יחסי מין ב-2010, כשהייתה בת 17 בלבד. הוא הואשם גם כי ניצל את סמכויותיו כשדאג להביא לשחרורה מחזקת המשטרה אחרי שנעצרה בגין גניבה. ברלוסקוני הכחיש כי הכרעת בית המשפט במילאנו היום היא הפעם הראשונה שבה ברלוסקוני מורשע בפרשות שבהן נקשר שמו. בעבר הסתיימו חקירות ומשפטים שהתנהלו נגדו בזיכוי או שלא הבשילו לכדי העמדה לדין.

 

סילביו ברלוסקוני. האיש העשיר ביותר באיטליה סילביו ברלוסקוני. האיש העשיר ביותר באיטליה צילום: אי פי אי

 

רק אתמול, עוד לפני פרסום הכרעת הדין, הודיע ברלוסקוני כי לא ירוץ בפעם הרביעית לראשות ממשלת איטליה בבחירות שייערכו באביב הקרוב. עד עתה הצניע ברלוסקוני את כוונותיו, אולם אתמול הוא פרסם באתר האינטרנט של מפלגתו הודעה שכותרתה: "לא ארוץ לראשות הממשלה". עם זאת, הוא ציין כי אין בכוונתו להסתלק מהפוליטיקה לגמרי.

 

ימכור את מילאן?

 

ברלוסקוני עשה את מרבית הונו בתקשורת, והפך לראש ממשלה בפעם הראשונה ב-1994 בעת שהוביל את מפלגת "קדימה איטליה". הוא שבה את האיטלקים בחלום השגשוג באמצעות סיפורו חייו - סיפורו של זמר שהופיע בספינת תענוגות והפך לאיש העשיר באיטליה. ברלוסקוני כיהן במשך שלוש קדנציות, ובמהלכן דבקו בו כאמור עוד ועוד פרשיות שבהן הואשם בשחיתות ושימוש בכוחו הפוליטי לטובת צורכיו הכלכליים.

 

החודש דווח כי ברלוסקוני, המכהן זה שנים בתפקיד נשיא קבוצת הכדורגל מילאן, שוקל למכור 30 אחוזים מהבעלות במועדון לרשות ההשקעות של קטאר. לפי הדיווחים, לעסקה גם צדדים הקשורים לכלי התקשורת שבבעלות ברלוסקוני ולרשת "אל-ג'זירה". העיתון "גאזטה דלו ספורט" דיווח כי שווי העסקה עשוי להגיע ל-250 מיליון אירו וכי ההסכם יביא לבניית אצטדיון חדש או לחידוש אצטדיון סן סירו. באוגוסט האחרון משקיעים סינים קנו חלק מהמועדון היריב ממילאנו, אינטר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x