$
כלכלה ומדיניות

האבטלה בספרד כבר מעל 25%; מתרבים הסיכויים לבקשת חילוץ

שיעור האבטלה עמד ברבעון האחרון על 25.02% - הגבוה מאז 1976; מדובר בעלייה מ-24.6% ברבעון הקודם

בלומברג 13:1426.10.12

שיעור האבטלה בספרד טיפס ברבעון השלישי לשיא חדש, על רקע העמקת המיתון שהותירה אחד מכל ארבעה עובדים מחוסר עבודה, כך התפרסם היום (ו'). בכך מתגבר הלחץ שמופעל על ראש הממשלה מריאנו ראחוי לבקש חילוץ מהאיחוד האירופי.

 

 

 

לשכת הסטטיסטיקה המרכזית במדינה דיווחה כי שיעור האבטלה עמד ברבעון האחרון על 25.02%, עלייה מ-24.6% ברבעון הקודם. זהו שיעור האבטלה השני בגובהו מקרב מדינות האיחוד האירופי, אחרי יוון, והשיעור הגבוה ביותר במדינה מאז 1976 - שנה לאחר מותו של הדיקטטור פרנקו, והפיכתה של המדינה לדמוקרטיה.

 

קרוב לשלושה חודשים לאחר שהבנק האירופי המרכזי הציע לרכוש אג"ח ממשלתיות במטרה להוריד את עלויות ההלוואה, ספרד עדיין מתעכבת בבקשת החילוץ. ראחוי מתעלם עד כה מהלחץ שמופעל עליו לבקש סיוע, זאת על אף שהמיתון העמיק והבנקים מדווחים על ירידה נוספת בהכנסות ברבעון השלישי, על רקע הגדלת הקצאות ההון לכיסוי הפסדים מהלוואות בסקטור הנדל"ן.

 

"הבעיות בסקטור הבנקאות הם עמוקות ורחבות, והן לא נפתרו בצורה מאורגנת"

 

"המצב חמור", אומר ריצ'רד סנטוס, כלכלן ב-BNP פאריבה בלונדון, "יש עוד אפשרות להידרדרות נוספת בשיעור האבטלה".

 

הבנק המרכזי במדינה פרסם בתחילת השבוע תחזית, לפיה הכלכלה הרביעית בגודלה בגוש היורו המשיכה להתכווץ גם ברבעון האחרון, שהסתיים בספטמבר. "האבטלה היא גורם אחד מהבעיה המורכבת של ספרד", אומר ג'סטין נייט, מ-UBS בלונדון, "הבעיות בסקטור הבנקאות הם עמוקות ורחבות, והן לא נפתרו בצורה מאורגנת".

 

בנק קאיקסה, השלישי בגודלו בספרד, דיווח היום כי הרווח ברבעון השלישי נפל ב-42% בהשוואה לשנה שעברה ל-7 מיליון יורו (9 מיליון דולר). באנקו פופולר אספניול דיווח על צניחה של 23% ברווח ל-75.6 מיליון יורו.

 

בימים הקרובים, הממשלה צפויה לחשוף פרטים לגבי הקמת בנק להלוואות גרועות, תנאי הכלול במסמך ההבנות עליו חתמה ספרד ביולי כדי לקבל הזרקת ההון של 100 מיליארד יורו לסקטור הבנקאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x