שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

בגלל האיים: בנקים סיניים ביטלו השתתפות בפסגת קרן המטבע בטוקיו

הבנקים הסיניים ביטלו השתתפות בוועידה נוספת שתיערך באוסקה שביפן בסוף החודש - בעקבות הסכסוך על חמישה איים זעירים בלב האוקיינוס. סוכנויות נסיעות יפניות דיווחו השבוע על גל של רבבות ביטולי טיסות מצד סינים

רחל בית־אריה, בייג'ינג 23:4303.10.12

בנקים סיניים גדולים ביטלו את השתתפותם בכנס השנתי של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי שיתקיים בשבוע הבא. הסיבה: הכנס מתקיים בטוקיו, לראשונה זה חצי מאה, ובירת יפן היא כרגע מחוץ לתחום של מוסדות סיניים גדולים. זאת בשל המתיחות הרבה השוררת בין שתי המעצמות ממזרח אסיה, על רקע סכסוך על חמישה איים זעירים ובלתי מיושבים בלב האוקיינוס.

 

נציגי בנק החקלאות של סין (ABC) ובנק התקשורת של סין, שניים מבין ארבעת הבנקים הגדולים שבבעלות ממשלת סין, הודיעו כי לא ישתתפו בוועידה - כך דיווח היום "הוול סטריט ג'ורנל". נציגי בנק אוף צ'יינה אמרו כי טרם החליטו אם להגיע לכנס. זהו הביטוי האחרון למתח ולהידרדרות היחסים בין שתי המדינות, המסמן מגמה מדאיגה של זליגת הסכסוך המדיני אל המגזר הפיננסי - מגמה שעלולה לפגוע בשיתוף הפעולה הכלכלי בין יפן לסין דווקא בתקופה סוערת לכלכלה העולמית.

 

האיים שבמחלוקת האיים שבמחלוקת צילום: איי אף פי

 

הכנס, שייפתח ביום רביעי הבא, מתקיים פעם בשנה והוא הכינוס הגדול ביותר של אנשי המגזר הפיננסי העולמי, שבו צפויים להשתתף יותר מ־20 אלף נציגים של בנקים וקרנות שונות. הבנקים הסיניים ביטלו השתתפות בוועידה נוספת שתיערך באוסקה שביפן בסוף החודש. לא ניתנה סיבה רשמית להיעדרות, אולם בכירים בטוקיו אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי הסיבה הסבירה היא המתיחות עם יפן. סוכנויות נסיעות יפניות דיווחו השבוע על גל של רבבות ביטולי טיסות מצד סינים שהזמינו טיולים למדינה השכנה לרגל החג הלאומי המתקיים בה השבוע.

 

יחסי סין ויפן הידרדרו בחדות בשבועות האחרונים ומילים קשות הוחלפו סביב סוגיית האיים. בסין נערכו לפני כשבועיים הפגנות סוערות מול נציגויות יפן, בעקבות החלטת ממשלת יפן להלאים את האיים שהיו בבעלות יפנית פרטית. בכמה מההפגנות הופעלה אלימות קשה, ונראה היה שהממשל הסיני מעודד במידה מסוימת את התפרצות הרגש הלאומני.

 

מפעלים וחנויות של חברות יפניות הותקפו ואפילו מכוניות פרטיות ספגו פגיעות, רק בשל שמות מותג כמו טויוטה או הונדה. גם ביפן נראו הפגנות אנטי־סיניות, ופוליטיקאים לאומנים דורשים מהממשלה לממש את ריבונותה על האיים, הנקראים איי סנקוקו ביפנית או דיאו־יו בסינית, ולפתח אותם. 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x