$
כלכלה ומדיניות

פיאט ביטלה את האיום לצאת מאיטליה ותקבל סיוע ממשלתי

זאת בתגובה לביטול האיום של חברת כלי הרכב להוציא את הייצור מחוץ לאיטליה, צעד שהיה גורר סגירת מפעלים ופיטורים המוניים

סוכנויות הידיעות 21:0123.09.12
ממשלת איטליה התחייבה בסוף השבוע לסייע לפיאט לשפר את התחרותיות שלה ביצוא מכוניות מחוץ לאירופה. זאת בתגובה לביטול האיום של חברת כלי הרכב להוציא את הייצור מחוץ לאיטליה, צעד שהיה גורר סגירת מפעלים ופיטורים המוניים.

 

פיאט הקפיאה מאז אוגוסט את ההשקעות במפעליה, והוציאה

אלפי עובדים לחופשה כפויה ברקע התמונה הכלכלית הקודרת באירופה.

 

"הוול סטריט ג'ורנל" מדווח שההחלטה התקבלה בתום פגישה מרתונית בת ארבע שעות שנערכה בין ראש ממשלת איטליה מריו מונטי לבין מנכ"ל פיאט סרג'יו מרקיונה. לדברי מונטי, בשבועות הקרובים תקים הממשלה כוח משימה לשם מימוש ההתחייבות לפיאט.

 

"הממשלה ופיאט הסכימו לעבוד בשיתוף פעולה כדי להגביר את התחרותיות של החברה", נמסר בהצהרה משותפת. "פיאט תעצב מחדש את המודל העסקי שלה באיטליה, ותכוון בעיקר ליצוא מכוניות מחוץ ליבשת אירופה".

 

חטיבת המכוניות האירופית הלא רווחית של פיאט נסמכת במידה רבה על השוק האיטלקי שספג פגיעה קשה לנוכח המיתון. בניגוד לגרמניה, ספרד ובריטניה, כבר כמה שנים שאיטליה מייבאת יותר מכוניות מכפי שהיא מייצאת — מה שהגביר את החשש שפיאט, שבבעלותה גם המותג קרייזלר, תנטוש בסופו של דבר את בסיס האם.

 

אולם כעת הממשלה השמיעה צפירת הרגעה ואמרה כי אין בכוונת פיאט לפגוע בייצור באיטליה. עוד נמסר כי בפיאט יתחילו כבר עתה לעבוד על פיתוח דגמים חדשים — לימים שלאחר המשבר. פיאט עתידה לחשוף את פרטי תוכנית הפיתוח החדשה שלה ב־30 באוקטובר, במקביל לפרסום תוצאות הרבעון השלישי.

 

לאחרונה ציין מרקיונה כי עבור השנה החולפת תדווח פיאט על הפסד תפעולי בגובה 700 מיליון יורו באירופה.

 

במסגרת הניסיונות לצמצם עלויות, העביר מרקיונה את ייצור דגם המכונית המשפחתית 500L לסרביה. המכונית החלה להימכר באיטליה שלשום, והמטרה היא למכור את הדגם ביותר ממאה מדינות, כולל בארה"ב, ב־2013. המחיר ההתחלתי עבור הדגם באירופה, לדברי מרקיונה, יעמוד על 14,500 יורו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x