$
כלכלה ומדיניות

"איטליה וספרד לא יבקשו חילוצים"

כשברקע דיווח על חילוץ מתגבש לספרד אומר סגן שר האוצר האיטלקי, ג'יאנפרנקו פולילו: "אף מדינה לא תסכים מרצון לוותר על הריבונות הלאומית"

סוכנויות הידיעות 12:2821.09.12

איטליה וספרד לא יבקשו חילוצים, אלא אם כן יזנקו התשואות על האג"ח שלהן וירחיקו אותן מהשווקים. זאת מכיוון שאף ממשלה לא מוכנה להסכים מרצון לתנאים הנוקשים הנלווים לסיוע, כך על פי סגן שר האוצר האיטלקי, ג'יאנפרנקו פולילו, על רקע דיווח בפייננשל טיימס כי האיחוד האירופי עובד על תוכנית חילוץ לספרד ביד עם הממשלה הספרדית.

 

"אף מדינה לא תסכים מרצון מתוך כוונת זהירות, גם אם היא מוצדקת מבחינה הגיונית - לפנות לגוף בינלאומי ולהסכים לוותר על הריבונות הלאומית", אומר , פולילו. "אני שולל זאת עבור איטליה וכל מדינה אחרת".

 

התשואה על אג"ח איטלקיות וספרדיות לעשר שנים נפלה ביותר מנקודת האחוז מאז ה-2 באוגוסט, אז סימן לראשונה נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי על כוונת הבנק לרכוש אג"ח של מדינות בגוש היורו שנקלעו לבעיות פיננסיות.

 

מונטי. שיבח את התוכנית של דראגי מונטי. שיבח את התוכנית של דראגי צילום: בלומברג

 

על אף שראש ממשלת איטליה מריו מונטי שיבח את התוכנית, התעקשותו של דראגי להטיל תנאים על כל קבלת סיוע מונעת ממונטי ומראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי להגיש בקשה רשמית. התוכנית תצא לפועל "רק כאשר המים יגיעו למדינות המדוברת עד הצוואר", הסביר פולילו

.

 

התשואה על אג"ח איטלקיות לעשר שנים סגרו אתמול ברמה של 4.99%, ירידה משיא של 7.5% שנרשם ב-9 בנובמבר, בעוד שהבנצ'מרק הספרדי נפל ל-5.77% משיא בגוש היורו של 7.75% מה-25 ביולי.

 

עם זאת, פולילו מציין כי עלייה בסיכון הפוליטי לקראת הבחירות הכלליות שיתקיימו בסוף אפריל, עשויה להגביר את הסיכוי שאיטליה תיאלץ לבקש סיוע. הסקרים מצביעים על כך שהמפלגות יתקשו להקים קואליציה יציבה, כך שהממשלה עשויה לסגת מהרפורמות שאליהן התחייב מונטי, שלא מתכוון לרוץ בבחירות. "במידה והשווקים יתפסו שיש חוסר יציבות פוליטית, הם יגיבו בשליליות כלפי איטליה", אומר פולילו. "המרווחים יעלו ויאלצו אותנו להפעיל את מנגנון רכישת האג"ח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x