$
כלכלה ומדיניות

עשרות אלפים הפגינו במדריד: "להעביר לעם את ההכרעה על הצנע"

המפגינים דרשו לקיים משאל עם על הקיצוצים והרפורמות המתוכננים. שר הכלכלה הספרדי: "הממשלה מודעת לכך שהיא מבקשת מהעם הספרדי להקריב קורבנות - אבל ההקרבה הזו היא בלתי נמנעת אם רוצים להחזיר את הכלכלה לפסים הנכונים"

סוכנויות הידיעות 21:5015.09.12

כ-65 אלף איש הפגינו היום ברחובות מדריד; הם דרשו מראש הממשלה מריאנו ראחוי להעמיד את תוכניות הצנע למשאל עם. "הגיע הזמן להעביר את ההכרעה לעם", אמר איגנסיו פרננדז טוקסו, מנהיג האיגודים המקצועיים במדינה.  

ראחוי מתמודד עם התנגדות הולכת וגוברת לקיצוצים שהוא מבקש לבצע בתקציב המדינה, שנועדו להקטין את הגירעון לרמה הנדרשת על ידי האיחוד האירופי. מתנגדיו אומרים כי תוכניותיו, בהן קיצוץ בהוצאות החינוך והבריאות, פגעו בשכבות החלשות. מצד שני, ההחלטה להעניק פטור ממס על חסכונות המוחזקים מחוץ למדינה, היטיבה עם העשירים. 

 

לואיס דה גינדוס. פרמיית הסיכון גבוהה מדי לואיס דה גינדוס. פרמיית הסיכון גבוהה מדי צילום: בלומברג

 

"הממשלה מודעת לכך שהיא מבקשת מהעם הספרדי להקריב קורבנות - אבל ההקרבה הזו היא בלתי נמנעת אם רוצים להחזיר את הכלכלה לפסים הנכונים", אמר היום שר הכלכלה לואיס דה גינדוס, שנמצא בניקוסיה, קפריסין, לרגל פגישת שרי האוצר של גוש היורו. הוא גם אמר כי לדעתו, פרמיית הסיכון של ספרד גבוהה מדי - לאור התקדמות הממשלה ביישום הרפורמות והקיצוצים.

 

ראחוי עצמו ניסה להרגיע את הזעם הציבורי, ואמר השבוע כי בבחירות שנערכו ב-2011, בהן ניצח, המצביעים נתנו לו מנדט לביצוע תוכניות להאצת הצמיחה וליצירת מקומות עבודה, וכי הוא מקווה כי יוכל לבטל את העלאות המס לפני הבחירות ב-2015.

 

טוקסו אמר היום כי "לאותם גברים ונשים והצביעו עבור המפלגה העממית (של ראחוי) יש זכות לדעת מדוע היא נטשה את התוכניות שהיא הציגה לפני הבחירות".

 

ההפגנה היום במדריד מצטרפת להפגנה שנערכה בברצלונה ב-11 בספטמבר, בה דרשו כמיליון מפגינים להעניק עצמאות לחבל קטלוניה. ראשי החבל ביקשו באחרונה חבילת חילוץ בסך 6.6 מיליארד דולר, וכמו כן דרשו להשאיר ברשותם תקבולי מסים נוספים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x