$
כלכלה ומדיניות

הבצורת בארה"ב תגרום לחברות הביטוח הפסדים של 5 מיליארד דולר

כך מעריכים בסוכנות דירוג האשראי S&P. כלכלנים באוניברסיטת אילינוי מעריכים שהיקף התביעות בעקבות הבצורת החמורה ביותר בארה"ב זה 50 שנה יסתכם ב-30 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות 21:4728.08.12

חברות הביטוח האמריקאיות צפויות לרשום הפסדים בגובה 4 מיליארד דולר בעקבות פגעי הבצורת החמורה ביותר במדינה זה 50 שנה - כך מעריכים כלכלנים מאוניברסיטת אילינוי. סוכנות דירוג האשראי S&P מפרסמת עם זאת תחזית קודרת יותר ומדברת על הפסדים בגובה 5 מיליארד דולר.

 

העיתון הבריטי "פייננשל טיימס" מדווח כי מדובר בנזק הכלכלי החמור ביותר עד כה לענף החקלאות בארה"ב שמוביל לתביעות ענק לחברות הביטוח. חלק מסכומי התביעות יוחזרו על ידי הממשל הפדרלי שכבר הכריז על הבצורת כאסון לאומי. באוניברסיטת אילינוי מעריכים כי היקף התביעות יעמוד על 30 מיליארד דולר, כאשר מתוך הסכום הזה 18 מיליארד דולר ישלמו חברות הביטוח בפועל וכ־14 מיליארד דולר יוחזרו להן על ידי הממשל - מה שיגרור, כאמור, הפסדים בהיקף 4 מיליארד דולר.

 

מחברי הדו"ח מציינים כי כמה מחברות הביטוח החקלאי הן חברות־בנות של חברות ציבוריות גדולות יותר. כך, חברת אייס להערכתם תפסיד 268 מיליון דולר ואילו מיוניק־רה תרשום הפסד של 160 מיליון יורו. במודי'ס מציינים עוד גופים פיננסיים הצפויים לרשום הפסדים בגין ביטוח היבולים, ובהם אמריקן פייננשל, בנק וולס פארגו וחברת אליאנס.

 

שדה תירס. 87% מהיבולים נפגעו שדה תירס. 87% מהיבולים נפגעו צילום: איי אף פי

 

לפי הערכות, הבצורת פגעה ב־87% מיבולי התירס וב־85% מיבולי הסויה בארה"ב.

 

"הבצורת בארה"ב היא אכן אסון טבע שיסב הפסדי שיא הן לחקלאים והן לחברות הביטוח הגדולות", כתב בסקירתו גרגורי לוקראפט, אנליסט המתמחה בשוק הביטוח בבנק מורגן סטנלי. עם זאת, כלכלנים מציינים כי ממדי ההפסדים יתבהרו רק ברבעון הרביעי של השנה, לאחר שהחקלאים יסיימו לקצור את היבולים והשמאים יבקרו בכל השדות הפגועים.

 

בתוך כך דווח כי הסופה הטרופית אייזיק, העלולה להפוך לאסון לאומי, תיטיב במעט עם המגזר החקלאי. לפי חזאים הסופה צפויה להוריד כמות משקעים נעה במערב המדינה הסובל מבצורת. אף כי יהיה זה מאוחר מדי עבור יבולי התירס והסויה, הגשמים עשויים להושיע את יבולי החיטה שנמצאים גם כן בסכנה. הגשמים גם עשויים לעזור לחקלאים להציל את היבולים המאוחרים של הקטניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x